Plastik sanatlarda at figürüne bir bakış ve Süleyman Saim Tekcan'ın Riva Atları'nın özgün baskıresimlerle yorumu
A general view the figure of horse in plastic arts and Süleyman Tekcan's comment on the ...
  1. Tez No: 97232
  2. Yazar: ŞİRİN BENUĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVRA BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Toplum yaşantısında, kültürel değerlerde ve sanat alanında önemli bir yere sahip olan at, yüzyıllar boyu insan yaşamına farklı etkilerde bulunmuştur. Özellikle Türk toplumunda“at”a bağlı bir yaşam biçimi oluşmuştur.Atm sahibine olan bağlılığı onu efsanelere taşımış ve pek çok kültürde at kaynaklı inanışlar, adetler ve törenler bu efsaneler doğrultusunda şekillenmiştir. Atm görsel açıdan zengin değerlere sahip oluşu ve anatomik yapısının uyumlu birlikteliği, güzeli arayan sanatçıların birçoğuna ilham kaynağı olmuştur. Paleolitik dönemde mağara duvarlarında yer alan yaban atı resimlerinden, antik Yunan tapınaklarına, Rönesans' m dahi sanatçısı Leonardo Da Vinci' den Türk sanatı içinde çok önemli bir yeri olan minyatür resim sanatçısı Levni' ye kadar pek çok sanatçıya ve esere konu olan at ve atlı figürü en çok çalışılan konulardan biri haline gelmiştir. Süleyman Saim Tekcan,“Tekcan tekniği”adıyla anılan serigraf (ipek baskı) ve geleneksel Türk el sanatları arasında yer alan Hat sanatıyla at figürünü birleştiren gravür baskılarım geçmişle geleceği kaynaştıran bir anlayışla gerçekleştirmiştir. Bu eserler minyatür resimlerde yer alan atlardan ve atm özellikle Türk kültüründe aldığı rolden etkilenilerek yola çıkılan ve Riva atlarına dek uzanan bir serüvenin ürünleridir.
Özet (Çeviri)
Horse, that has taken part in significantly in society life, cultural values and art, throughout the centuries, has been different effects on people. Particularly in Turkish society, there have been a life style dependet on horse. The loyalty of the horse to its owner has carried it to the legends and in many cultures, beliefs, customs and ceremonies have assumed a definite form in the direction of these legends. The fact that horse has highly values from the point of visual view and the harmonious unity of its anatomic build have been inspiration sourse for lots of artists, looking for the beautiness. Horse and mounted figure which were topic for many artists and works from the wild horse figures on the cave walls in the paleolitic age to Ancient Greek Land; from the Genius artist Leonardo Da Vinci to the Turkish miniature painter Levni, who is so important today in Turkish Art, have become one of the most worked matters. Süleyman Saim Tekcan, with the understanding of combining the past and the future, realized his engraving printings that combine horse figure and“Hat”art which is in traditional Turkish handcrafts and serigraph printing called“Tekcan technique”. These works are the products of an adventure that were set out by effected from the role which the horse got especially in Turkish Culture and reach toward Riva horses from the horses in miniature paintings.