Üretim işletmelerinde ana üretim planlamasında hiyerarşik programlama ve bir uygulama denemesi
Hierarchical programming in aggregeation production planning of production businesses and an application trial
- Tez No: 97233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÜRETİM İŞLETMELERİNDE ANA ÜRETİM PLANLAMASINDA HİYERARŞIK PROGRAMLAMA VE BİR UYGULAMA DENEMESİ Aü ÖZDEMIR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Mahmut ATLAS Üretim planlaması, yöneylem araştırması, tekniklerinin geniş bir uygulama alanı olmaktadır. Yöneylem araştırmasının ilk ortaya çıkışından beri üretim planlamasıyla ilgili birçok model ortaya konulmuştur. Bu çalışma hiyerarşik üretim planlaması çatısında bir ana üretim planı sunmaktadır. İlk bölümde üretim planlaması ve kontrol sistemi anlatılmıştır. İkinci bölümde ana üretim planlamasında kullanılan modeller açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde hiyerarşik üretim planlaması etraflıca açıklanmıştır. Son bölümde bir üretim tesisi için hiyerarşik üretim planlaması önerilmiştir. Önerilen bu üretim planı bir yöneylem araştırması hazır programıyla çözülerek fazla mesai maliyeti ile işlem-arası-stoğu maliyetini minimize eden haftalık üretim miktarı hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Production planning is one of the major fields of application of operations research. From the very beginning of operations research, many models have been introduced dealing with production planning. This study presents an aggregate production planning model with a hierarchical production planning framework. In the first section, the production planning and control systems described. At the following section, the models used in aggregare production planning explained. In this section the hierarchical production planning technique is defined in detail. At the last section, a model of hierarchical production planning is introduced for application in a manufacturing plant. Model is solved by an operations research software. The production quantity for weeks determined with minimum overtime cost and inventory carrying cost.