Sağlıkta kalite standartlarının sağlık çalışanlarının performansına etkisinin incelenmesi: Özel hastane örneği
Examining the effect of quality standards in health on the performance of health workers: The case of a private hospital
- Tez No: 972321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık kurumları içerisinde verilen hizmetin belirli bir standarda bağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda pek çok çalışma yürütülmektedir. Bu yürütülen faaliyetler genel itibari ile çalışanların performanslarını arttırmaya yönelik olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, sağlıkta kalite standartlarının, özel hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının performanslarına etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın evreni Samsun Medical Park Hastanesi'nde çalışmakata olan 416 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü“Evren Büyüklüğü Bilinen Örneklem Hesaplama Formülü”ne göre Tip I hata (α) = 0.05, güç = 0.80, etki büyüklüğü = 0.05 varsayımları altında yapılan güç analizi sonucu örneklem büyüklüğü minimum 118 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan 156 katılımcı ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Sağlıkta Kalite Standartları Ölçeği ve Performans Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans testi ve çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Veriler“SPSS 27.0”programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırma, Sağlıkta Kalite Standartları Ölçeği ve alt boyutlarının, Performans Değerlendirme Ölçeğinin yaş, cinsiyet ve medeni duruma göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediğini ortaya koymuştur. Ancak, eğitim durumu açısından incelendiğinde, Yönetim Süreçleri alt boyutunun lisans düzeyinde eğitime sahip katılımcıların sağlıkta kalite standartları ve yönetim süreçleri ortalamaları diğer eğitim düzeylerine kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Performans ve eğitim süreçleri ise eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Sağlıkta Kalite Standartları toplam, Eğitim Süreçleri ve Yönetim Süreçleri alt boyut puanlarının Performans Değerlendirme Ölçeği üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik olarak yapılan regresyon analizinde modelin anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, çalışmanın genel bulguları sağlık hizmetlerinde kalite algısı, yönetim süreçleri ve performans değerlendirme arasındaki dinamik ilişkileri anlamamıza yardımcı olmuştur. Özellikle, sağlıkta katite standarlarının eğimsel ve yönetimsel süreçlerinin iş performansı üzerinde belirleyici faktörler olduğu görülmüştür. Bu bulgular, sağlık yönetimi ve politikalarının oluşturulmasında dikkate alınabilecek önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The service provided in health institutions should be linked to a certain standard. In this context, many studies are carried out. These activities are generally aimed at increasing the performance of employees. This study aims to investigate the effect of quality standards in health on the performance of healthcare professionals working in private hospitals. The population of this study consists of 416 healthcare professionals working in Samsun Medical Park Hospital. The study's sample size was calculated as a minimum of 118 due to the power analysis performed under the assumptions of Type I error (α) = 0.05, power = 0.80, effect size = 0.05 according to the 'Universe Size Known Sample Calculation Formula.' The study sample was completed with 156 participants who met the inclusion criteria. The data were collected using the Personal Information Form, Health Quality Standards, and Performance Evaluation Scale. The data was analyzed using independent group t-tests, one-way variance tests, and multiple linear regression analyses. The data were transferred to 'SPSS 27.0' program and analyzed. The study revealed that the Health Quality Standards Scale and its sub-dimensions and Performance Evaluation Scale did not show statistically significant differences according to age, gender and marital status. However, when analyzed in terms of educational status, the mean scores of the Management Processes sub-dimension of health quality standards and management processes of the participants with undergraduate education were higher than other educational levels. Performance and training processes did not show significant differences in educational level. In the regression analysis conducted to examine the effect of the total Health Quality Standards, Training Processes and Management Processes sub-dimension scores on the Performance Evaluation Scale, the model was found to be significant. In conclusion, the study's general findings helped us understand the dynamic relationships between quality perception, management processes and performance evaluation in health services. In particular, it was observed that the inclinational and managerial processes of quality standards in health care are determinant factors in work performance. These findings provide important clues that can be considered when formulating health management and policies.