Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi sportmenlik davranış düzeylerinin yaşam boyu öğrenme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of secondary school students' sportsmanship behavior levels in physical education lesson on their lifelong learning skills
- Tez No: 972336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi derslerinde sergiledikleri sportmenlik davranış düzeylerinin, yaşam boyu öğrenme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilen bu çalışmada, ığdır il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde yer alan ve farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinden elde edilen veriler doğrultusunda analizler yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Koç, (2013). Tarafından geliştirilen ''Beden eğitimi dersi sportmenlik davranışı ölçeği'' ile Çiftcibaşı, Korkmaz, & Karamustafaoğlu (2020) tarafından geliştirilen ''Yaşam Boyu Öğrenme Becerileri Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 programı ve Microsoft Excell programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların ölçeğe verdiği cevapların frekans ve yüzdelik dağılımları belirlenmiştir. Katılımcıların demografik değişkenlere yönelik grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını belirlemek için normal dağılım gösterip göstermedikleri normallik testi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin beden eğitimi dersi sportmenlik davranış düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme becerileri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özellikle beden eğitimi derslerinde kurallara uyma, rakibe ve hakeme saygı gibi sportmenlik davranışlarının yüksek olduğu öğrencilerin; merak etme, araştırma yapma, öğrenmeyi sürdürme ve problem çözme gibi yaşam boyu öğrenme becerilerinde de daha yüksek düzeyde performans sergiledikleri belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından yapılan analizlerde, kız öğrencilerin yaşam boyu öğrenme becerilerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu saptanırken; erkek öğrencilerin sportmenlik davranışlarında daha üst düzeyde oldukları gözlemlenmiştir. Yaş ve sınıf düzeyi değişkenleri bağlamında ise, üst sınıf düzeylerindeki öğrencilerin hem sportmenlik davranış düzeylerinde hem de yaşam boyu öğrenme becerilerinde artış eğilimi sergilediği görülmüştür. Ayrıca spor kulüplerine devam eden öğrencilerin her iki değişkende de daha yüksek puanlar aldığı tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, beden eğitimi dersi sportmenlik davranışlarının, öğrencilerin yaşam boyu öğrenme becerilerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu anlaşılmıştır. Bu bulgu, beden eğitimi derslerinde kazandırılan sportmenlik değerlerinin, bireylerin öğrenme süreçlerine yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, beden eğitimi derslerinin yalnızca fiziksel etkinliklerin yapıldığı bir alan değil, aynı zamanda öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimlerini destekleyen bütüncül bir öğrenme ortamı olarak değerlendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the level of sportsmanship behaviors exhibited by secondary school students in physical education classes on their lifelong learning skills. In this study, which was carried out with the descriptive survey model, one of the quantitative research methods, analyzes were made in line with the data obtained from secondary school students studying in different school types within the provincial directorate of national education in Iğdır. As a data collection tool in the study, Koç (2013).“Physical education course sportsmanship behavior scale”developed by Koç (2013) and“Lifelong Learning Skills Scale”developed by Çiftcibaşı, Korkmaz, & Karamustafaoğlu (2020) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 27 program and Microsoft Excell program. Frequency and percentage distributions of the participants' answers to the scale were determined. In order to determine whether the difference between the group averages of the participants for demographic variables was significant or not, the normality test was used to test whether they showed normal distribution or not. As a result of the research, it was determined that there was a significant and positive relationship between students' sportsmanship behavior levels in physical education lessons and their lifelong learning skills. In particular, it was determined that students with high levels of sportsmanship behaviors such as obeying the rules, respecting the opponent and the referee in physical education lessons also exhibited higher levels of performance in lifelong learning skills such as curiosity, research, continuing learning and problem solving. In the analyses conducted in terms of gender variable, it was found that female students had higher lifelong learning skills than male students, while male students were observed to be at a higher level in sportsmanship behaviors. In the context of age and grade level variables, it was observed that students at higher grade levels exhibited an increasing trend in both sportsmanship behavior levels and lifelong learning skills. In addition, it was determined that students who attended sports clubs had higher scores in both variables. According to the results of regression analysis, it was found that sportsmanship behaviors in physical education lessons were a significant predictor of students' lifelong learning skills. This finding reveals that the sportsmanship values gained in physical education classes contribute to the development of positive attitudes towards learning processes. In line with the results of the research, it is suggested that physical education classes should be considered not only as an area where physical activities are carried out, but also as a holistic learning environment that supports students' cognitive, affective and social development.