Tip 1 diyabetes mellitus tanılı adölesanlar ile sağlıklı adölesanlarda yeme bağımlılığının karşılaştırılması
Comparison of food addiction between adolescents diagnosed with Type 1 diabetes mellitus and healthy adolescents
- Tez No: 972347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU, PROF. DR. HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM) tanılı adölesanlara özgü sağlık profesyonelleri tarafından oluşturulan doğru beslenme planları ve bunların ebeveynleri veya bakımverenleri tarafından doğru uygulanması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, T1DM tanılı Adölesanlarda aynı yaş grubundaki sağlıklı bireylerle karşılaştırarak bu grupta yeme bağımlılığı varlığını tanımlamaktır. Gözlemsel ve kesitsel araştırma niteliğinde olan bu çalışma, Nisan 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Metabolizma ve Endokrin Polikliniği'ne başvuran 12-18 yaş aralığında en az 1 yıldır T1DM tanısı ile izlenen, takiplerine düzenli gelen 54 adölesan ve aynı yaş grubunda Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Polkliniği'ne başvuran 51 sağlıklı çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veriler, yazarlar tarafından hazırlanan başvuru formu, Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI-1) ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-2) uygulanarak bunların karşılaştırmalı sonuçları ile elde edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, Yeme Bağımlılığı ölçeği sonuçlarında klinik bozulma ölçütünü karşılamakla ilgili olan“klinik ölçüde bağımlılık”sonucu için hasta grubundaki bağımlılık oranı %13 iken kontrol grubunda bu oran %2 olarak tespit edilmiş, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Klinik olarak yeme bağımlılığı tespit edilenlerde ise diğer ölçeklerin (Beck Depresyon Envanteri, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği) sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiş (p<0.05), yeme bağımlılığı olan adölesanlarda depresyon, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri de yüksek bulunmuştur. Tip 1 Diyabet tanılı adölesanlarda sağlıklı yaşıtlarına göre bağımlılık oranının daha yüksek çıkması sebebiyle hastalık tedavisinde gerekli olan yeterli ve dengeli beslenme programlarını uygulamaları konusunda kendilerini ve bakım verenlerini daha fazla bilgilendirmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Proper nutrition plans tailored specifically for adolescents with Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) and their accurate implementation by parents or caregivers play a crucial role in disease management. This study aims to identify the presence of food addiction in adolescents diagnosed with T1DM by comparing them with healthy peers of the same age group. Designed as an observational and cross-sectional study, data were collected between April 2022 and April 2023 from 54 adolescents with Type 1 Diabetes who had been followed for at least one year, and 51 healthy adolescents, all aged between 12 and 18 years, at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The data collection tools included a researcher-developed application form, the YALE Food Addiction Scale (YFAS), Beck Depression Inventory, and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI-1 and STAI-2). According to the YFAS, the rate of clinically significant food addiction was found to be 13% in the patient group and 2% in the control group, it was not found to be statistically significant (p > 0.05). Among participants with food addiction, statistically significant higher levels of depression, state anxiety, and trait anxiety were observed (p<0.05). These findings suggest that adolescents with Type 1 Diabetes are at a higher risk of food addiction compared to their healthy peers. Therefore, it is essential to provide more comprehensive education to both patients and their caregivers regarding the importance of adhering to balanced and individualized nutrition plans in the context of diabetes management.