Low dimensional brain connectome representations for alzheimer's disease dementia
Alzheimer hastalığı demansı için düşük boyutlu beyin konnektom temsilleri
  1. Tez No: 972381
  2. Yazar: GÜNEŞ BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Alzheimer Hastalığı Demansı (AHD), genellikle Subjektif Bilişsel Bozulma (SBB) ile başlayıp Hafif Bilişsel Bozulma (HBB) evresinden geçerek demansla sonuçlanan sürekli bir ilerleme süreci izler. Bu ilerleyişin kompakt ve yorumlanabilir bir biçimde temsil edilmesi, beyin ağı analizinde önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu tezde, yapısal beyin bağlantılarını iki boyutlu bir manifold üzerine gömen Çizge Sinir Ağı (GNN) tabanlı bir çerçeve sunulmaktadır. Bu yapı, hastalık evrelemesini düşük boyutlu ancak bilgi açısından zengin bir biçimde temsil etmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen mimari, Çizge Eşyapılılığı Ağı (GIN) ve Çizge Dikkat Ağı (GAT) katmanlarını entegre eder; ardından, dikkat temelli havuzlama yöntemiyle çizge düzeyinde gömme vektörleri oluşturulur. Bu vektörler, Başlıca Bileşenler Analizi (PCA) kullanılarak iki boyutlu bir evreleme uzayına yansıtılır. Öğrenilen manifold, AHD, HBB ve SBB gruplarının uzayda tutarlı bir şekilde konumlandığını göstermekte; HBB örneklerinin genellikle iki klinik uç arasında yer alması, bilişsel gerilemenin kademeli doğasıyla örtüşmektedir. Model, ayrıntılı bir ablation (bileşen çıkarım) çalışması ve rastgelelik analizleri ile doğrulanmış olup, öğrenilen temsillerin güvenilirliğini desteklemektedir. Ayrıca, precuneus, açısal girus ve üst parietal lob gibi anatomik bölgeler, manifold boyunca gözlenen varyansın başlıca belirleyicileri olarak tanımlanmış ve bu bulgular, AHD'nin bilinen biyobelirteçleriyle uyumluluk göstermiştir. Sonuç olarak, önerilen bu çerçeve, nörodejeneratif ilerleyişin görselleştirilmesine yönelik sağlam ve yorumlanabilir bir yaklaşım sunmakta; hastalık evrelemesine dair biyolojik olarak temellendirilmiş modelleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease Dementia (ADD) progresses along a continuum, typically beginning with Subjective Cognitive Impairment (SCI), advancing through Mild Cognitive Impairment (MCI), and culminating in dementia. Capturing this trajectory in a compact and interpretable form remains a key challenge in brain network analysis. This thesis introduces a Graph Neural Network (GNN)-based framework that embeds structural brain connectomes into a two-dimensional manifold, offering a low-dimensional yet informative representation of disease staging. The architecture integrates a Graph Isomorphism Network (GIN) and a Graph Attention Network (GAT), followed by attention-based pooling to generate graph-level embeddings. These are projected using Principal Component Analysis (PCA) to construct a two-dimensional staging space. The learned manifold reveals a coherent spatial organization of ADD, MCI, and SCI populations, with MCI cases generally located between the two clinical extremes—consistent with a gradual model of cognitive decline. The model is validated through a detailed ablation study and random analysis, supporting the reliability of the learned embeddings. Additionally, key anatomical regions—such as the precuneus, angular gyrus, and superior parietal lobule—are identified as dominant contributors to variance across the manifold, in line with established biomarkers of ADD. Together, the proposed framework offers a robust and interpretable approach for visualizing neurodegenerative progression and supports biologically grounded models of disease staging.