Collision avoidance maneuver optimization for leo satellites
Alçak dünya yörüngesi uyduları için çarpışmadan kaçınma manevrasının optimizasyonu
  1. Tez No: 972382
  2. Yazar: UZAY TUĞCULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ŞENTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ UĞUR SAZAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Alçak Dünya Yörüngesi'ndeki uydular, muhtemel çarpışmalar açısından giderek daha fazla riskle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez, bir uydunun, potansiyel bir çarpışmadan kaçınarak güvenliğini sağlamasını ve mümkün olan en az yakıtı harcamasını amaçlayan bir optimizasyon yöntemini önermektedir. Temel hedef, çarpışma olasılığı ve en yakın geçiş mesafesi gibi kısıtları sağlayacak şekilde en uygun manevranın hesaplanmasıdır. Çarpışma bilgileri çeşitli çalışmalarda oluşturulmuş Çarpışma İkaz Mesajları üzerinden elde edilmiştir. Bu tez, çarpışmadan kaçınma manevralarının planlanmasına yönelik pratik ve verimli bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Satellites in low earth orbit are facing more and more risk of collisions due to the increasing number of orbiting objects. This thesis proposes a new method that focuses on optimization of the collision avoidance maneuver that ensures the safety of the satellite by avoiding the potential collision while using as minimum amount of fuel as possible. The key goal is to find the best way to perform these kinds of maneuvers while satisfying specific safety margins, such as maximum allowable probability of collision and a minimum miss distance at the time of closest approach. The conjunction information are retrieved from Conjunction Data Messages generated for various space missions. This thesis provides a practical and efficient approach to planning collision avoidance maneuvers, helping operators to minimizing the fuel consumption, and save computation time.