Okul müdürlerinin iletişim yeterlilikleri, okul iklimi ve öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school principals' communication competencies, school climate and teachers' job satisfaction
  1. Tez No: 972380
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin iletişim yeterlilikleri, okul iklimi ve öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili merkez Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerindeki resmi okullarda görev yapan 533 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, İletişim Yeterlikleri, Okul İklimi ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin algıladıkları okul müdürlerinin iletişim yeterlilikleri“çoğu zaman”, okul iklimi algıları“çoğunlukla”ve öğretmenlerin iş doyumunun“memnunum”düzeyinde olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin algılanan iletişim yeterliliklerinin, okul iklimi algılarının ve iş doyum düzeylerinin bazı demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. 1-5 yıl arası deneyime sahip olan katılımcıların okul müdürlerinin algılanan iletişim yeterlilikleri ve iş doyumu ile ilgili görüşlerinin 6-10 yıl arası mesleki deneyime sahip olan katılımcıların göre daha yüksek (olumlu) olduğu belirlenmiştir. 16 yıl ve üzeri aynı okulda çalışma süresine sahip katılımcıların okul iklimi ile ilgili görüşlerinin daha az süre çalışan katılımcılara göre daha yüksek (olumlu) olduğu gözlenmiştir. Okul müdürlerinin algılanan iletişim yeterlilikleri, okul iklimi ve öğretmen iş doyumu arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin iş doyumundaki varyansın %18,8'ini (R2=0.188) okul müdürlerinin algılanan iletişim yeterliliklerinin, %10,4'ünü (R2=0.104) okul ikliminin açıkladığı görülmüştür. Okul müdürlerinin okuldaki iletişimi ve iklimi iyileştirmek yoluyla öğretmenlerin iş doyumlarını arttırabileceği söylenebilir. Okul müdürlerinin öğretmen iş doyumunu arttırmak amacıyla okulda etkili iletişim ve olumlu bir okul iklimi oluşturma konusunda stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between school principals' communication competencies, school climate, and teachers' job satisfaction. The research was conducted using a quantitative correlational research design. The sample consisted of 533 teachers working in public schools in the Şahinbey and Şehitkâmil districts of Gaziantep province in the 2024-25 academic year. Data were collected using the Communication Competencies Scale, the School Climate Scale, and the Minnesota Job Satisfaction Scale. The results showed that school principals' perceived communication competencies were at the level of“most of the time”, perceptions of school climate were at the level of“mostly”, and teachers' job satisfaction was at the level of“satisfied”. It was found that the perceived communication competencies of school principals, perceptions of school climate, and job satisfaction levels differed according to certain demographic characteristics. It was observed that participants with 1-5 years of experience had more positive opinions of school principals' communication competencies and job satisfaction than participants with 6-10 years' experience. It was observed that participants who had worked at the same school for 16 years or more had higher (more positive) opinions about the school climate than participants who had worked for a shorter period of time. A positive and moderate relationship was found between school principals' perceived communication competencies, school climate, and teacher job satisfaction. It was determined that school principals' perceived communication competencies and perceptions of school climate positively and significantly predicted teacher job satisfaction at a moderate level. It was found that 18.8% (R² = 0.188) of the variation in teachers' job satisfaction could be explained by the perceived communication competencies of school principals, and 10.4% (R² = 0.104) by school climate. It can be said that school principals can increase teacher job satisfaction by improving communication and climate in the school. School principals need to develop strategies to create effective communication and a positive school climate to increase teacher job satisfaction.