BCR-ABL negatif miyeloproliferatif neoplazilerde fibrozisin mikroçevre ve ek mutasyonlar ile ilişkisi
The relationship between fibrosis and the microenviroment and additional mutations in BCR-ABL negative myeloproliferative neoplasms
- Tez No: 972383
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ÖZ PUYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Miyeloproliferatif neoplaziler miyeloid seri hücrelerinde proliferasyon izlenen klonal kök hücre hastalığıdır. Tanıda temel olan kemik iliği biyopsisi olmakla birlikte mutasyonların varlığı tanıyı destekler. Miyeloproliferatif Neoplazide görülen mutasyonlar çoğunlukla tanımlanmış olmasına rağmen kemik iliği fibrozisinin hücresel hedefleri hala belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamızda Esansiyel Trombositemi, Polistemia Vera, Primer miyelofibrozis tanılı 44 vakada yaş, cinsiyet, kemik iliği mikroçevresi, megakaryosit morfolojisi, fibrozis derecesi, mutasyon varlığı ve prognostik verileri karşılaştırılmıştır. Mikroçevre Gliom İlişkii Onkogen 1, Trombosit Faktörü 4, Stromal Hücre Kaynaklı Faktör 1 antikorlarıyla immünohistokimyasal boyama ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre mikroçevre değerlendirmesinde megakaryositlerde bulut benzeri nükleus varlığıyla derece 2 fibrozis ve Gliom İlişkili Onkogen 1 boyanma varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Mikroçevrenin immünohistokimyasal değerlendirmesinde ise Gliom İlişkili Onkogen 1 boyanma yüzdesi ile fibrozis derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Gliom İlişkili Onkogen 1 boyanma varlığı ile yüksek blast yüzdesi ve Janus Kinaz 2 mutasyon varlığı arasında anlamlı ilişki görülmüştür. Trombosit Faktörü 4 boyanması ile fibrozis derecesi ve Kalretikülin, Tet Metilsitozin Dioksijenaz 2, U2 Small Nuclear Auxiliary Factor 1 ve Enhancer of Zeste Homolog 2 mutasyon varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ek mutasyon varlığına bakıldığında özellikle Enhancer of Zeste Homolog 2 ve Additional Sex Combs Like 1 gen mutasyonu ile mortalite arasında istatistiksel anlamlı ilişki mevcuttur. Tümör Protein p53 ek mutasyon varlığı blast yüzdesi ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda kemik iliği fibrozisinin altında yatan mekanizmaları açıklamak, moleküler hedefleri belirlemek ve yeni terapötik geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Miyelofibroz tedavisinde yüksek mortalite ile riskli bir prosedür olan kemik iliği naklinin yanında fibrozisin tedavisinde Gliom İlişkili Onkogen 1 antagonistlerinin de faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Myeloproliferative neoplasms are clonal stem cell disorders characterized by proliferation in the myeloid lineage. Although bone marrow biopsy remains the gold standard for diagnosis and molecular mutations provide supportive evidence, the cellular targets underlying bone marrow fibrosis remain unclear. In our study, we compared age, sex, bone marrow microenvironment, megakaryocyte morphology, fibrosis grade, mutational status, and prognostic data in 44 cases diagnosed with Essential Thrombocythemia, Polycythemia Vera, and Primary Myelofibrosis. The microenvironment was evaluated using immunohistochemical staining with antibodies against Glioma-Associated Oncogene 1, Platelet Factor 4, and Stromal Cell-Derived Factor 1. According to the study results, the presence of cloud-like nuclei in megakaryocytes showed a significant association with grade 2 fibrosis and Glioma-Associated Oncogene 1 positivity. In the immunohistochemical evaluation of the microenvironment, there was a statistically significant correlation between the percentage of Glioma-Associated Oncogene 1 staining and the degree of fibrosis. Glioma-Associated Oncogene 1 positivity was also significantly associated with higher blast percentage and the presence of Janus Kinase 2 mutations. Platelet Factor 4 staining showed a meaningful relationship with fibrosis grade and the presence of mutations in Calreticulin , Tet Methylcytosine Dioxygenase 2, U2 Small Nuclear Auxiliary Factor 1, and Enhancer of Zeste Homolog 2. Regarding additional mutations, Additional Sex Combs Like 1 and Enhancer of Zeste Homolog 2 mutation in particular demonstrated a statistically significant association with mortality. Additional Tumor Protein p53 mutations were found to be associated with increased blast percentage. In conclusion, our study aimed to elucidate the mechanisms underlying bone marrow fibrosis, identify molecular targets, and contribute to the development of new therapeutic approaches. Alongside bone marrow transplantation a high-risk procedure associated with high mortality in the treatment of myelofibrosis Glioma-Associated Oncogene 1 antagonists may represent a promising therapeutic option for the treatment of fibrosis.