Uçucu kül bağlayıcılı alkali aktivasyonlu yüksek plastisiteli kil derin karıştırma numunelerinin tek ve çok amaçlı optimizasyonunun dayanım ve durabilite açısından incelenmesi
Investigation of mono and multi-objective optimization of high plasticity clay deep mixing samples containing alkali activated fly ash binder in terms of strength and durability
  1. Tez No: 972389
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada alkali aktivatörlerle aktive edilmiş uçucu kül ve zemin karışımlarının performansı dayanım ve durabilite açısından irdelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, Yanıt Yüzey Metodu kullanılarak üç farklı tek amaçlı optimizasyon senaryosu uygulanmıştır. Bunlar sırasıyla; serbest basınç dayanımının maksimize edilmesi, karbon ayak izinin minimize edilmesi ve en düşük maliyet ile karışımların hazırlanmasıdır. Çalışma kapsamında ayrıca tüm senaryoların aynı anda optimize edildiği çok amaçlı bir optimizasyon süreci yürütülmüştür. Hazırlanan karışımlar ile serbest basınç dayanımı, donma-çözülme, ıslanma-kuruma ve suda bekletme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda, tek ve çok amaçlı optimizasyonlara göre hazırlanan karışımların dayanım ve durabilite değerleri birbirlerine ve ilgili standartlara göre mukayese edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, serbest basınç değerini maksimize etmeyi hedefleyen optimizasyon yaklaşımının daha etkin sonuçlar ortaya koyduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of fly ash and soil mixtures activated with alkali activators was investigated in terms of strength and durability. In the first phase of the study, three different mono-objective optimization scenarios were implemented using the Response Surface Method. These were: maximizing unconfined compressive strength, minimizing carbon footprint, and preparing mixtures with the lowest cost. A multi-objective optimization process was also conducted within the scope of the study, in which all scenarios were optimized simultaneously. Unconfined compressive strength, freezing-thawing, wetting-drying, and soaking tests were conducted on the prepared mixtures. As a result of the experimental studies, the strength and durability values of the mixtures prepared according to the mono and multi-objective optimizations were compared with each other and against relevant standards. In the light of the obtained data, it was concluded that the optimization approach aiming to maximize the unconfined compressive value yielded more effective results.