Integrated chronic disease management using fhirpath and visual workflow modeling
Fhırpath ve görsel iş akışı modelleme ile entegre kronik hastalık yönetimi
  1. Tez No: 972390
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Healthcare Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklar, dünya genelinde en yaygın ölüm ve sağlık harcaması nedenleri arasındadır. Artan çoklu hastalık yükü, ölçeklenebilir, yapılandırılmış ve kişiselleştirilmiş bakım modellerine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. DMP, C3-Cloud ve CAREPATH gibi sistemler bazı çözümler sunmuş olsa da, katı mimarileri ve yazılım geliştirme bağımlılıkları nedeniyle esnek değildir ve klinisyenler tarafından doğrudan yapılandırılamamaktadır. Bu tezde, yazılım bilgisi gerektirmeden hastalık akışlarının tanımlanmasını ve yönetimini sağlayan yapılandırılabilir bir platform olan KRONIQ sunulmaktadır. KRONIQ; hastalık tanımları, sayfalar ve kavramlar için görsel bir düzenleyici; tarayıcıda çalışabilen FHIRPath tabanlı kural motoru; ve hasta yönetimi için modüler bir kullanıcı arayüzü içermektedir. Sistem HL7 FHIR, SNOMED CT ve LOINC standartlarını desteklemekte; ayrıca CDS Hooks ile karar destek servisleriyle entegre çalışmaktadır. İç kurallar, arka plan sorguları ve CDS kartları ile kılavuzlara uygun ve tepki veren bir klinik akış sağlanmaktadır. Diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve çoklu hastalık senaryolarıyla gerçekleştirilen kullanıcı kabul testleri, sistemin esnekliğini ve kullanılabilirliğini ortaya koymuştur. KRONIQ, klinisyenler tarafından yapılandırılabilir, birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir kronik hastalık yönetimi sistemleri için önemli bir yenilik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases such as diabetes, cardiovascular disease, and respiratory conditions are among the leading causes of mortality and healthcare costs worldwide. The increasing burden of multimorbidity necessitates scalable, structured, and personalized care delivery. Traditional systems like DMP, C3-Cloud, and CAREPATH have introduced disease-specific care plans and clinical decision support (CDS), but they remain limited by rigid architectures, backend dependencies, and non-clinician-friendly design. This thesis presents KRONIQ, a configurable and standards-compliant chronic disease management platform that empowers clinicians to define, manage, and execute care flows without requiring software development. KRONIQ introduces a visual editor for disease definitions, care pages, and clinical concepts; a rule-based decision support system implemented in FHIRPath and evaluated directly in the browser; and a modular frontend interface for managing patient episodes and dashboards. The system supports HL7 FHIR standards, SNOMED CT and LOINC terminologies, and CDS Hooks for interoperability. Through integrated internal rules, background data queries, and CDS card actions, KRONIQ enables responsive, guideline-based care execution. A series of user acceptance tests covering diabetes, cardiovascular disease, and multimorbidity scenarios demonstrate its flexibility, usability, and effectiveness. KRONIQ offers a significant advancement toward fully configurable, clinician-authored, and interoperable chronic care solutions.