Sosyal bilgiler öğretimi amacıyla Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencileriyle yapılan farklı öğretim uygulamalarının karşılaştırılması
A Comparison of different teaching approachesapplied to class 4 students at Ahmet Yesevi primary school of hearing imparied children for their social courses
- Tez No: 97239
- Danışmanlar: PROF.DR. UMRAN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETİMİ AMACIYLA AHMET YESEVİ İŞİTME ENGELLİLER İLKÖĞRETİM OKULU 4. SINIF ÖĞRENCİLERİYLE YAPILAN FARKLI ÖĞRETİM UYGULAMALARININ KARŞILAŞTIRILMASI Döndü ÜNLÜ Özel Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2000 Damşman: Prof.Dr.Ümran TÜFEKÇİOĞLU Bu araştırma, Sosyal Bilgiler dersinin; Milli Eğitim Bakanhğı'na bağlı Eskişehir Ahmet Yesevi İşitme Engeliler İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencileriyle yapılan öğretim programına bağlı geleneksel düzanlatım, öğretim programına bağlı öğretim materyaliyle zenginleştirilmiş düzanlatım ve öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretim materyaliyle ve yaşantıyla zenginleştirilmiş öğretim uygulamalarının hangisinde öğrencilerin dersi daha iyi öğrendiklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma deneme öncesi modellerden“tek grup öntest sontest model”e göre desenlenmiştir. Araştırmaya 1 1 işitme engelli öğrenci katılmıştır. Bu öğrenciler Milli Eğitim Bakanhğı'na bağlı Eskişehir Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu 4. sınıfa devam etmektedir. Araştırma verileri her bir öğretim uygulaması için yazılı, sözlü ve uygulamalı değerlendirme sorularına öğrencilerin verdikleri cevaplar puanlanarak elde edilmiştir. Öğrencilere uygulama başlamadan önce öntest ve uygulama sonunda sontest verilmiş ve bunlar değerlendirilmiştir.Araştırma bulgularına göre; öğretim programına bağlı geleneksel düzanlatım, öğretim programına bağlı öğretim materyaliyle zenginleştirilmiş düzanlatım ve öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretim materyaliyle ve yaşantıyla zenginleştirilmiş öğretim uygulamalarında öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında bir farklılık olduğunu göstermektedir. Araştırma 4. sınıftaki işitme engelli öğrencilere Sosyal Bilgiler öğretimi amacıyla yapılan ve öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretim materyaliyle ve yaşantıyla zenginleştirilmiş öğretim uygulamasında öğrencilerin öğrenme düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the effectiveness of four different teaching approaches in teaching social sciences to hearing impaired children at 4th grade level. These approaches were traditional simple expression approach depended on educational program, the simple expression approach amply supplied with educational material depended on educational program, and educational approach designed according to the student's true level without dependence of educational program and amply supplied with educational material. The design of the study was pre-test post-test single group design. Eleven hearing impaired subjects participated to the study. All subjects were 4th grade students,Min i stry of Education, attending Ahmet Yesevi School for Hearing Impaired children. The data were collectical as grading the answers of the children to the oral questions and their responses to the various instructions, related to the teaching topics. The grading were made for all approaches seperately. The results of the research indicates significant differences among the different teaching approaches.In educational approach designed according to the student's true level without dependence of educational program and amply supplied with educational material a significant increase in learning levels were observed. IV