Teknik analizde kullanılan kısa vadeli göstergelerin İMKB-30 kapsamındaki hisse senetleri için uygunluğunun test edilmesi
Testing the appropriateness of short term indicators used in technical analysis for ISE-30 stocks
- Tez No: 97240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. ÜNAL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TEKNİK ANALİZDE KULLANILAN KISA VADELİ GÖSTERGELERİN İMKB-30 KAPSAMINDAKİ HİSSE SENETLERİ İÇİN UYGUNLUĞUNUN TEST EDİLMESİ Fatih TEMIZEL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, EylüI-2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr.S.Ünal SAKAR Son yıllarda, Türk yatırımcıları da gelişmiş ülkelerdeki yatırımcılar gibi, hisse senetleri seçiminde teknik analizi gözönünde bulundurmaya başlamışlardır. Teknik analiz, vadeleri açısından birbirinden farklı çok sayıda göstergeyi içine almaktadır. Fakat Türk hisse senedi piyasasındaki oynaklığın yüksekliği dikkate alındığında, bu göstergeler arasında kısa vadeli olanlar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, kısa vadeli göstergeler olan Stokastik, CCI, Momentum, RSI ve Williams'm %R hakkında bazı bilgiler verilmiştir ve daha sonra bu göstergeler, Türk hisse senedi piyasasını temsil eden İMKB-30 kapsamındaki hisse senetleri üzerinde denenmiştir. Sonuç olarak, test edilen beş göstergeden ikisinin (RSI ve Williams'in %R) herhangi bir düzeltme olmaksızın kullanılabileceği ve geriye kalan Stokastik, CCI ve Momentum göstergelerinin dönem farklılaştırılması yoluyla kullanılabileceği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In recent years, Turkish investors began to consider technical analysis to choose stocks as same as investors in the developed countries. Technical analysis includes several indicators that are different in maturity. But when the high volatility in the Turkish stock exchange market is considered, the short term indicators are important among them. In this study, some information is given on Stochastic, CCI, Momentum, RSI, Williams' %R indicators where all are short term ones and then these indicators are tested on stocks of IMKB-30 which represents the Turkish Stock Exchange market. As a result, two tested indicators (RSI and Williams' %R) out of five are accepted to be used without any correction and the rest of the indicators (Stochastic, CCI and Momentum) are accepted to be used through period differentiation.