Galtung'un barış kuramı çerçevesinde Birleşmiş Milletler barış operasyonlarının analizi: Kongo Demokratik Cumhuriyeti örneği
Analysis of United Nations peacekeeping operations within the framework of Galtung's peace theory: The case of the Democratic Republic of the Congo
- Tez No: 972411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Soğuk Savaş'tan sonra liberal barış tezi perspektifinde yeniden dizayn edilen BM barış operasyonlarının Galtung'un“yapısal şiddet”kavramını içermeksizin negatif barış kapsamında faaliyetler yürütmesi sebebiyle kalıcı barışı tesis etme hususunda başarısız olduğu varsayılmaktadır. Bu varsayım, BM'nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yürütmüş olduğu BM Kongo Operasyonu (ONUC), BM Kongo Demokratik Cumhuriyeti Misyonu (MONUC) ve BM Kongo Demokratik Cumhuriyeti İstikrar Misyonu (MONUSCO) adlı operasyonlar çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Bu hususta, tezin birinci bölümünde Johan Galtung'un barış kuramı üzerinden kuramsal bir çerçeve çizilerek BM barış operasyonlarının liberal barış perspektifinde gerçekleştirdiği dönüşüm incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, Galtung'un şiddet tanımı üzerinden, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde sömürgecilik dönemi ile beraber ortaya çıkan ve tarihsel süreç içerisinde gelişen yapısal şiddet türleri ve bugün devam eden çatışmalar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu hususta, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin sömürgeleşme süreci, Kongo Bağımsız Devleti ve Belçika Kongo'su dönemleri ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, BM'nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde gerçekleştirdiği barış operasyonları Galtung'un barış kuramı çerçevesinde incelenmiş olup, bu operasyonların“negatif barış”ve“pozitif barışı”sağlama hususlarındaki başarı ve başarısızlıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that UN peacekeeping operations redesigned according to the liberal peace thesis at the end of the Cold War have failed to establish a sustainable peace due to their focus on negative peace activities that neglect Galtung's“structural violence”concept. This argument is assessed through an analysis of United Nations (UN) peacekeeping operations in the Democratic Republic of the Congo (DRC). The first chapter draws a theoretical framework based on Johan Galtung's peace theory and examines UN peacekeeping operations evolution within the liberal peace thesis' approach. The second chapter focuses on structural violence types that emerged in DRC during the colonial period, tracing their historical development and examining their impact on present-day conflicts through Galtung's violence definition. The third chapter evaluates the UN peacekeeping operations in DRC within Galtung's peace theory's framework, in order to assess their effectiveness in achieving both negative peace and positive peace.