Spectral analysis of the a2384 galaxy cluster and the bridge between galaxy clusters
A2384 galaksi kümesinin ve galaksi kümeleri arasındaki köprünün spektral araştırması
  1. Tez No: 972494
  2. Yazar: ELİF NAZ TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Galaksi kümeleri, içerlerinde yüzlerce hatta binlerce galaksi barındıran ve kütle-çekimsel kuvvet sayesinde bir arada tutlan yapılardır. Evrenin en büyük yapılarından biri olan galaksi kümeleri, hem sıradan (baryonik) hem de karanlık madde açısından son derece zengin yapılardır. Galaksi kümesinin içerisinde bulunan üye galaksiler, karanlık madde ve küme içine yayılmış sıcak gazla birlikte büyük bir kütleçekimsel potansiyel altında bir arada tutulur. Galaksi kümelerinin barındırdığı sıcak gaz“küme içi ortam”(Intracluster Medium, ICM) olarak adlandırılır, bu gaz kümenin içerisinde gerçekleşen SNcc ve SNIa süpernova patlamaları gibi olaylarla kimyasal açıdan zenginleşmenin yanısıra sıcaklık olarak milyon derecelere kadar ısınabilmektedir. Küme içindeki bu yüksek sıcaklık, güçlü X-ışınları yayılmasına neden olur ve bu sayede X-ışını gözlemleri aracılığıyla, küme içi ortamın sıcaklık, metallik, entropi ve kimyasal bileşimi hakkında bilgi edinebiliriz. Bu çalışmada, birleşme sonrası galaksi kümesi olarak bilinen Abell 2384 ($z \approx 0.0943$) incelenmektedir. A2384(G) ve A2384(K) kümeleri ile bu kümeler arasında uzanan köprünün XMM-Newton/EPIC ve Chandra/ACIS-I gözlemleri analiz edilmiş ve sıcaklık ile metal bolluğu profilleri sunulmuştur. Yapılan modellemeler, Köprü 1 ve Köprü 2 bölgelerinin, A2384(K) ve A2384(G) bölgelerine kıyasla daha sıcak, daha aktif ve metal açısından daha zengin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Chandra ve XMM-Newton gözlemleriyle elde edilen verilere dayalı modellemeler, A2384(G) bölgesine yaklaştıkça metal bolluğunun arttığını, ancak bu artışın A2384(G) bölgesine doğru azalmaya başladığını ortaya koymaktadır. Bu durum, önceki çalışmalarda da belirtilen radyo kaynağının daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Galaxy clusters are massive structures bound by gravitational attraction, consisting of hundreds or even thousands of individual galaxies. As one of the largest structures in the universe, galaxy clusters are extremely rich in both ordinary (baryonic) and dark matter. The member galaxies within a galaxy cluster, along with dark matter and the hot gas spread throughout the cluster, are bound together under a significant gravitational potential. The hot gas found within galaxy clusters is called the“Intracluster Medium”(ICM), which, due to events like SNcc and SNIa supernova explosions occurring within the cluster, becomes chemically enriched and can reach temperatures of millions of degrees. This high temperature within the cluster causes the gas to emit strong X-rays, allowing us to study the temperature, metallicity, entropy, and chemical composition of the ICM through X-ray observations. In this study, the post-merger galaxy cluster known as Abell 2384 ($z \approx 0.0943$) is examined. The XMM-Newton/EPIC and Chandra/ACIS-I observations of the A2384(S) and A2384(N) clusters, as well as the bridge between them, have been analyzed, and temperature and metallicity profiles are presented. The models indicate that the Bridge 1 and Bridge 2 regions are hotter, more active, and more metal-rich compared to the A2384(S) and A2384(N) regions. Furthermore, models based on data obtained from Chandra and XMM-Newton observations show that the metallicity increases as one approaches the A2384(S) region, but this increase starts to decrease as one moves further into the A2384(S) region. This suggests the need for a more detailed investigation of the radio source mentioned in previous studies.