Dijital akrabalık ve polimedya: Egzotik Filipin takımadalarından göç hikayeleri
Digital kinning and polymedia: Migration stories from the exotic Philippine archipelago
  1. Tez No: 972493
  2. Yazar: EMİNE SERAP KUSERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
İnsanlık tarihinin çehresini değiştiren, yalnızca bavulunu çeken insanların dünya haritasında bir noktadan diğerine olan hareketinden ibaret olmayıp kültürlerin, kimliklerin, özlem ve hayallerin hareket etmesini de ifade eden göç kavramı dipdiri bir gerçekliktir. Bir yerden bir yere akan göçmenler yerleştikleri topraklarda yeni kimlik inşasının da kapılarını aralamıştır. Göç dünyasına farklı pencerelerden bakmak son derece elzem ve değerlidir. Göç kavramı, karmaşık ve dinamik doğası gereği, multidisipliner ve disiplinler arası bir araştırma sahası ile dirsek teması içerisindedir. Bu tezin amacı ve aydınlatıcı yönü, göçün dinamizmine farklı bir noktadan bakmak adına, özellikle Türkçe literatürde çok sınırlı biçimde ele alınan dijital akrabalık ve polimedya kavramlarını Hatay'a göç etmiş ulusötesi Filipinli göçmen kadınların gerçek hikâyeleri üzerinden mercek altına alıp bu kavramlara ışık tutmaktır. Aynı zamanda, her sene binlerce göçmen veren bir ülke olarak Filipinler bağlamında da yoğun düzeyde bilgi sunan bu çalışma, Filipinli göçmen kadınların aile ve akrabalık bağlarını dijital ortamda nasıl ve ne ölçüde dokuduklarını araştırmayı hedeflemektedir. Araştırmanın saha çalışması, ilk hedef katılımcı listesinde bazı değişiklikler yapılarak, 6–20 Şubat Türkiye-Suriye depremleri sonrasında Hatay'da ulaşılan 11 Filipinli göçmen kadınla gerçekleştirilen derinlemesine yüz yüze görüşmelere dayanmaktadır. Nitel bir çalışma olan bu araştırma, derinlemesine görüşme tekniğiyle yürütülmüş; elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kuramsal çerçeve ise ilgili literatürün kapsamlı biçimde incelenmesiyle oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında toplanan bilgiler, Hatay'da yaşayan Filipinli göçmen kadın görüşmecilerin büyük kısmının yakın ve uzak çevrelerindeki sevdikleriyle dijital akrabalık pratikleri bağlamında sosyal medya ile sıklıkla iç içe olduğunu ortaya koymuş olup polimedya terazisinde dengelerin bireyden bireye değişen farklılıklar ve özgünlükler içerdiği bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of migration, which has changed the face of human history and is not merely the movement of people pulling their suitcases from one point to another on the world map but also expresses the movement of cultures, identities, aspirations, and dreams, is a vivid reality. Migrants flowing from one place to another have also opened the doors to the construction of new identities in the lands they settle. Looking at the world of migration from different perspectives is profoundly essential and valuable. Due to its complex and dynamic nature, the concept of migration is closely intertwined with multidisciplinary and interdisciplinary research. The aim and illuminating aspect of this thesis is to shed light on the concepts of digital kinship and polymedia, which have been scarcely addressed in Turkish literature, through the real-life stories of transnational Filipino migrant women who migrated to Hatay, in order to examine the dynamism of migration from a different perspective. This study, which also provides extensive information within the context of the Philippines, a country that sends thousands of migrants annually, aims to investigate how and to what extent Filipino migrant women weave family and kinship ties in the digital environment. The fieldwork of the study is based on in-depth face-to-face interviews conducted with 11 Filipino migrant women reached in Hatay after the February 6–20, 2023 Türkiye–Syria earthquakes, following some revisions to the initial target participant list. This qualitative study was carried out using the in-depth interview technique, and the data obtained were analyzed using thematic analysis. The theoretical framework was developed through a comprehensive review of the relevant literature. The information collected within the scope of the study revealed that the majority of Filipino migrant women interviewees living in Hatay frequently engage with social media in the context of digital kinship practices with their loved ones in their immediate and distant environments. It was also concluded that the balance in the polymedia scales involves individual differences and uniqueness from person to person.