XVII. dönem Gaziantep milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1983-1987)
The XVIIth term Gaziantep members of parliament and their political activities (1983-1987)
- Tez No: 972495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
12 Eylül 1980 askeri müdahalesi, Türk siyasal hayatında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturmuş; bu müdahale sonrasında hazırlanan 1982 Anayasası ile birlikte 6 Kasım 1983'te gerçekleştirilen genel seçimler, Türkiye'nin yeniden sivil yönetime geçiş sürecini başlatmıştır. Bu süreçte oluşan XVII. Dönem TBMM (1983-1987), parlamenter siyasetin yeniden şekillendiği ve temsilde önemli değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, XVII. Dönem'de TBMM'de görev yapan Gaziantep milletvekillerinin yasama faaliyetlerini incelemek ve Meclis'teki etkinliklerini ortaya koymaktır. Çalışmanın kapsamı, 1983-1987 yılları arasındaki siyasal gelişmeler ile Gaziantep'i temsilen görev yapan sekiz milletvekilinin biyografileri ve yasama faaliyetlerinden oluşmaktadır. Milletvekillerinin Meclis'e sundukları kanun teklifleri, soru önergeleri, gündem dışı konuşmaları ve diğer faaliyetleri kronolojik bir sıra izlenerek incelenmiştir. Araştırmada TBMM Tutanak Dergileri, tercüme-i hal dosyaları, seçim mazbataları, Resmî Gazete ve TBMM Albümü gibi birincil kaynaklar kullanılmış; ayrıca gazeteler, telif eserler ile akademik çalışmalardan yararlanılmıştır. Milletvekillerinin faaliyetleri, nitel içerik analizi yöntemi aracılığıyla incelenmiştir. Bu kapsamda, milletvekillerinin ifadeleri doğrudan alıntılanmak yerine, sözlerinin hangi bağlamda ve nasıl dile getirildiği anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Çalışma, 1983-1987 yılları arasında Gaziantep'i temsilen görev yapan milletvekillerinin siyasal faaliyetlerini ortaya koyarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The military intervention of September 12, 1980 marked the beginning of a new era in Türkiye's political life; following this intervention, the 1982 Constitution and the general elections held on November 6, 1983 initiated Türkiye's transition back to civilian rule. The XVIIth Grand National Assembly of Türkiye (1983–1987), which was formed in this period, stands out as a term in which parliamentary politics was reshaped and significant changes in representation occurred. The main purpose of this study is to examine the legislative activities of the deputies representing Gaziantep in the XVIIth Grand National Assembly and to reveal their effectiveness within Parliament. The scope of the study consists of the political developments between 1983 and 1987, together with the biographies and legislative activities of the eight deputies who represented Gaziantep. The bills submitted by the deputies, parliamentary questions, agenda-free speeches, and other activities were studied chronologically. The research uses primary sources like the Official Records of the Grand National Assembly, personal files of the deputies, election certificates, the Official Gazette, and the GNAT Yearbook; in addition, newspapers, copyrighted works, and academic studies were used. The activities of the deputies were analyzed through qualitative content analysis. Instead of quoting the deputies' words verbatim, the focus was on the context and manner in which their statements were expressed to derive meaning. This study aims to fill an important gap in the literature by examining the political activities of the deputies who represented Gaziantep between 1983 and 1987.