Designing a two-player majority coloring game with a user interface
İki oyunculu çoğunluk boyama oyununun kullanıcı arayüzü ile tasarımı
  1. Tez No: 972496
  2. Yazar: GÜLCE BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. TINAZ EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mathematics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, iki oyuncunun sırayla bir grafın düğümlerini boyadığı bir çoğunluk boyama (majority coloring) oyununu incelemektedir. Bu oyunda bir oyuncu (Alice), grafı çoğunluk kuralına uygun şekilde boyamaya çalışırken diğer oyuncu (Bob) bu süreci sabote etmeye çalışır. Çalışmada Greedy, Stackelberg ve OddReduction gibi algoritmik stratejiler geliştirilmiş; yapısal özellikler, renk kısıtları, tek dereceli düğümlerin sayısı ve yerleşimi, oyuncular arasındaki rekabetçi etkileşimler gibi unsurların oyunun zorluk düzeyi üzerindeki etkileri ayrıntılı şekilde analiz edilmiştir. Çevrim, tekerlek, Petersen ve kübik graf gibi farklı grafik aileleri deneysel olarak incelenmiş; graf boyutunun, düğüm derece dağılımının ve kullanılabilir renk sayısının oyun karmaşıklığına etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca Unity oyun motoru kullanılarak gerçek zamanlı olarak farklı stratejilerle hareket eden yapay zekâ rakibe (Bob) etkileşim sağlanabilen interaktif bir oyun arayüzü geliştirilmiştir. Bu platform, hem grafik kuramı ve çoğunluk boyama yaklaşımını öğretmeye yönelik pedagojik bir araç hem de teorik bulguların doğrulanmasına imkân tanıyan bir deneysel ortam işlevi görmektedir. Elde edilen sonuçlar, oyunun karmaşıklığının graf topolojisi, tek dereceli düğümlerin düzeni, renk kısıtları ve rekabetçi dinamiklerden önemli ölçüde etkilendiğini göstermekte; stratejik karar alma süreçleri ile yapısal faktörler arasındaki ilişkiye dair değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a Majority Coloring Game in which two players alternately color the vertices of a graph. In this game, one player (Alice) attempts to color the graph in accordance with the majority rule, while the other player (Bob) tries to sabotage this process. The study develops algorithmic strategies such as Greedy, Stackelberg, and OddReduction, and provides a detailed analysis of how structural properties, color constraints, the number and placement of odd-degree vertices, and the competitive interactions between players affect the level of game difficulty. Various graph families, including cycle, wheel, Petersen, and cubical graphs, were experimentally investigated. The effects of graph size, vertex degree distribution, and the number of available colors on game complexity were also evaluated. In addition, an interactive game interface was developed using the Unity game engine, enabling real-time gameplay against an AI opponent (Bob) employing different strategies. This platform serves both as a pedagogical tool for teaching graph theory and the majority coloring approach and as an experimental environment for validating theoretical findings. The results demonstrate that game complexity is significantly influenced by graph topology, the arrangement of odd-degree vertices, color constraints, and competitive dynamics. These findings provide valuable insights into the relationship between strategic decision-making and structural factors.