Akut koroner sendrom ve kronik koroner sendrom hastalarında koroner bifurkasyon darlıklarında provizyonel stentleme tekniğinin kısa ve orta vadeli sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short- and medium-term results of provisional stenting technique in coronary bifurcation lesions in acute coronary syndrome and chronic coronary syndrome patients
  1. Tez No: 972510
  2. Yazar: KEREM VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Arkaplan Koroner bifurkasyon lezyonları, tüm koroner lezyonların yaklaşık %20'sini oluşturmaktadır.Koroner bifurkasyon lezyonlarının %85-90'ı provizyonel stentleme ile tedavi edilmektedir ve bu bifurkasyon lezyonlarının tedavisinde temel yaklaşımdır. Ancak akut koroner sendrom(AKS) ve kronik koroner sendrom(KKS) gibi iki farklı fizyolojik durumun provizyonel stentlemenin başarısını etkileyip etkilemeyeceği ve bunun klinik sonlanımlara olan etkisi net değildir. Yöntem ve sonuçlar 01/11/2023 ve 01/01/2025 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi- Kalp Damar Hastanesi'de başvurmuş; Kardiyoloji bölümü tarafından koroner anjiografi işlemine alınıp provizyonel stentleme işlemi yapılan 18-80 yaş aralığındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir.Toplam 295 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 74'ü (%25,1) kadın ve 221'i (%74,9) erkektir. Hastaların yaşları 35 ile 86 arasında değişirken, yaş ortalamasının 61,14±10,53 yıl olduğu saptanmıştır Bunların arasında gerçek bifurkasyon oranı %43, ortalama yan dal çapı 2,43 mm ve yan dal lezyon uzunluğu <5 mm'dir. Çalışmada AKS ve KKS ana başlığı altında hem bailout stratejilerin kullanılıp kullanılmaması( kissing PTCA, side PTCA, PCI) hem de 1 yıllık takipte hastaların primer veya sekonder sonlanıma ulaşıp ulaşmadığı karşılaştırılmıştır. Primer sonlanım noktası: Prosedür sonrası ilk 12 ayda hedef lezyon revaskülarizasyonu (TLR), hedef lezyon başarısızlığı (TLF), hedef lezyon ilişkili miyokard enfarktüsü olarak belirlenmişken Sekonder sonlanım noktası: MACE(Major adverse cardiac event) kardiyak ölüm, akut koroner sendrom, kalp yetersizliği nedeniyle hospitalizasyon, malign aritmi gelişimi, tüm nedenlere bağlı ölüm olarak belirlenmiştir. AKS hastalarının 23'üne (%13,5) bailout kiss, 17'sine (%10) bailout side ve 6'sına (%3,5) bailout PCI yapıldığı görülmüştür. KKS hastalarının 21'ine (%16,8) bailout kiss, 15'ine (%12) bailout side ve 8'ine (%6,4) bailout PCI yapıldığı görülmüştür. Bailout bilgilerinde, AKS ve KKS tanısına göre anlamlı fark yoktur (p>0,05) AKS hastalarının 15'inde (%8,8) birleşik sonlanım olduğu görülürken, 5'inin (%33,3) primer ve 10'unun (%66,7) sekonder sonlanım olduğu belirlenmiştir. AKS hastalarının 4'ünde (%2,4) eksitus gelişmiştir. KKS hastalarının 7'sinde (%5,6) birleşik sonlanım olduğu görülürken, 1'inin (%14,3) primer ve 6'sının (%85,7) sekonder sonlanım olduğu belirlenmiştir. KKS hastalarının 4'ünde (%3,2) eksitus gelişmiştir. Sonlanım bilgilerinde, AKS ve KKS tanısına göre anlamlı fark yoktur.(p>0,05) Tartışma Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular akut veya kronik koroner sendromda provizyonel stentlemenin güvenli olarak uygulanabileceği yönündedir ve bu iki fizyolojik durum arasında bailout stratejilere gereksinim noktasında veya sonlanım olarak majör farklılıklara neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background Coronary bifurcation lesions account for approximately 20% of all coronary lesions. 85-90% of coronary bifurcation lesions can be treated with provisional stenting, and it's basic treatment for these bifurcation lesions. However, it is unclear whether provisional stenting will affect the two types of physiologic situations: acute coronary syndrome (ACS) and chronic coronary syndrome (CCS), and its impact on clinical outcomes. Method and Results Those admitted to Ankara Bilkent City Hospital - Cardiovascular Hospital between 01/11/2023 and 01/01/2025 who underwent angiography by the Cardiology Department and provisional stenting were included. A total of 295 patients aged 18-80 years were included in the study. 74 (25.1%) of the patients were female and 221 (74.9%) were male. Patients ranged in age from 35 to 86 years, were 61.14±10.53 years, and had a true bifurcation rate of 43%, a mean branch diameter of 2.43 mm, and side branch lesions <5 mm in length. The study compared bail-out procedures (kissing PTCA, side PTCA, PCI) under the main heading of ACS and CCS, and whether patients reached their primary or secondary outcomes at 1-year follow-up. Primary endpoints were defined as target revascularization (TLR), target lesion failure (TLF), and target lesion myocardial infarction within the first 12 months after the procedure. Secondary endpoints were defined as cardiac death, myocardial infaction, malignant arrhythmia status, and death from all outcomes. Of the ACS patients, 23 (13.5%) underwent bail-out kissing, 17 (10%) underwent bail-out side, and 6 (3.5%) underwent bail-out PCI. Of the CCS patients, 21 (16.8%) underwent bail-out kissing, 15 (12%) underwent bail-out side, and 8 (6.4%) underwent bail-out PCI. There was no significant difference in salvage information between ACS and CCS reporting (p>0.05). Fifteen (8.8%) of the ACS patients had a composite outcome, 5 (33.3%) had a primary outcome, and 10 (66.7%) had a secondary outcome. Four (2.4%) of the ACS patients died. Seven (5.6%) of the CCS patients had a composite outcome, 1 (14.3%) had a primary outcome, and 6 (85.7%) had a secondary outcome. Four (3.2%) of the patients with CCS died. There was no significant difference in outcome data between the ACS and CCS reports. (p>0.05) Discussion The findings in our study support the safe application of provisional stenting in acute or chronic coronary syndromes, and these two conditions did not result in significant differences in bail-out strategies or major endpoints as outcomes.