A comprehensive study on the invariant subspace problem for various operators on banach spaces
Banach uzaylarında tanımlı çeşitli operatörlerin değişmez alt uzayları üzerine kapsamlı bir çalışma
  1. Tez No: 972511
  2. Yazar: BERKAY KAMİL TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, amaç, Banach uzayları üzerinde çeşitli sınırlı doğrusal operatörler için değişmez alt uzay problemini ele almak ve bu probleme dair hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar sunan kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmektir. Bu amaçla problem, mevcut literatürdeki yaklaşımlar doğrultusunda Hilbert uzaylarında da ayrıca incelenmiştir. Operatörler etki ettikleri uzayların özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışma, sonlu boyutlu ve ayrılamayan uzayları ele alarak ve mevcut literatürdeki olumlu sonuçları sunarak başlamaktadır.Daha sonra, çeşitli operatörler genelden özele doğru kategorize edilmiş ve bu operatörlere ilişkin değişmez alt uzayların varlığına dair pozitif sonuçlara yer verilmiştir. Tezin ilerleyen bölümlerinde, Per Enflo'nun Hilbert uzayları üzerindeki birebir operatörler için öngördüğü, aşikar olmayan değişmez alt uzayların varlığına ilişkin modern yaklaşımı özetlenmiş ve ilgili sonuçlar sunulmuştur. Son olarak, sınırlı doğrusal operatörler altında vektörlerin rotasyonuna ve norm değişimine dayanan yeni yaklaşımlar araştırılmıştır. Bu yöntemler, vektörlerin rotasyonunu kontrol etmeyi ya da verilen bir $T$ operatörünün bir izometrinin skaler katı gibi davrandığı alt uzayları tanımlamayı hedeflemektedir. Böyle bir yaklaşım, hem $T$ için bir yeni aşikar olmayan değişmez alt uzay bulmak hem de bilinen aşikar olmayan değişmez alt uzaylara sahip operatörleri genişleterek daha büyük Banach uzaylarında yeni sınırlı doğrusal operatörler oluşturmak için alternatif bir temel sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to conduct a comprehensive study presenting both positive and negative results related to the Invariant Subspace Problem for various bounded linear operators on Banach spaces. To achieve this, the problem is examined separately in Hilbert spaces too, in accordance with the existing literature. Operators are classified according to the spaces on which they act. The study begins by considering finite-dimensional and non-separable spaces, presenting positive results in the existing literature. Subsequently, various classes of operators are analyzed, progressing from general to more specific cases, with corresponding positive results provided. In the next stage, Per Enflo's modern approach to the existence of non-trivial invariant subspaces for injective operators on Hilbert spaces is briefly examined, and relevant results are discussed. Finally, new techniques are proposed, based on analyzing the rotation and norm behavior of vectors under bounded linear operators. These methods aim either to control the rotational action of operators or to identify subspaces on which a given operator $T$ behaves as a scalar multiple of an isometry. This approach not only offers a potential framework for identifying non-trivial invariant subspaces for $T$ but also enables the construction of new bounded linear operators on larger Banach spaces by extending operators that already possess non-trivial invariant subspaces.