A comparative study on the performance of pla and pet acoustic perforated panels
Pla ve pet akustik delikli panellerin performansı üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 972512
  2. Yazar: CEM KAAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Mimari akustik alanında yüksek performanslı, düşük frekanslı ses yutuculara yönelik artan talep, geleneksel ses yutucu malzemelere sürdürülebilir alternatiflerin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, Kaynaşık Yığma Modelleme (Fused Deposition Modelling_FDM) tekniğiyle 3B yazıcıda üretilen organik ve inorganik Mikro Delikli Panellerin (Micro-Perforated Panel_MPP) akustik performansını incelemektedir. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak adına, araştırma, biyolojik olarak parçalanabilen polilaktik asit (PLA) bazlı (MPP1) ve geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (PET) bazlı (MPP2) MPP'leri bir sınıf ortamında sürdürülebilir bir alternatif olarak karşılaştırmaktadır. Önceki çalışmalardaki geleneksel malzemelerle karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla, her malzeme türü için paralel olarak düzenlenmiş heterojen MPP konfigürasyonları üretilmiştir. Ses yutma katsayıları (α), ISO 10534-2:2023 standardına uygun olarak empedans tüpüyle ölçülmüş, Reverberasyon Süresi (Reverberation Time_RT30) ve Konuşma İletim İndeksi (Speech Transmission Index_STI) üzerindeki etkileri ise ODEON Akustik Simülasyon Yazılımı Versiyon 18.0 ile sınıf ortamında incelenmiştir. Sonuçlar, her iki malzemenin de orta ve yüksek frekanslarda benzer α değerleri sergilediğini, ancak MPP2'nin düşük frekanslarda daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bilkent Üniversitesi'ndeki sınıf ortamında yapılan ölçümler ve simülasyonlar, mevcut akustik düzenlemenin yetersiz olduğunu göstermiştir. Simülasyonda kullanılan malzemelerden MPP1, ortalama RT30 değerini 1,25 saniyeden 1 saniyeye indirirken, MPP2 bu süreyi ortalama 0,85 saniyeye kadar düşürmüştür. STI sonuçları ise 0.51'den 0.6'ya yükselerek konuşma anlaşılırlığını (Speech Intelligibility)“orta”seviyeden“iyi”seviyeye taşımıştır. Genel olarak, sonuçlar geri dönüştürülmüş ve biyoçözünür MPP'lerin üniversite sınıfı gibi iç mekânlarda sürdürülebilir ses yutucu malzemelere geçişte uygulanabilir alternatifler sunduğunu ortaya koymaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalar için, geri dönüştürülmüş ses yutucuların geleneksel malzemelerin yerini alma potansiyeli değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The growing demand for high-performance low-frequency sound absorbers in architectural acoustics requires sustainable alternatives to conventional sound-absorbing materials. The present study investigates the acoustic performance of Micro-Perforated Panels (MPP) made from organic and inorganic 3D printed thermoplastics utilizing Fused Deposition Modelling (FDM). Following this gap in the literature, the research compares biodegradable polylactic acid (PLA) based (MPP1) and recycled polyethylene terephthalate (PET) based (MPP2) MPPs as sustainable alternatives to classroom settings. To compare with conventional materials from previous literature, inhomogeneous MPP configurations were manufactured for each material type. Their sound absorption coefficients (α) were tested with ISO 10534-2:2023 using an impedance tube and were evaluated in a classroom simulation based on ODEON Room Acoustics Software Version 18.0 to assess their impact on reducing Reverberation Time (RT30) and increasing Speech Transmission Index (STI) scores. The results indicated that both materials demonstrated similar α values in mid to higher frequencies, while MPP2 performed better in lower frequencies. Subsequently, the measured and simulated measurements of RT30 in the classroom in Bilkent University showed that the room is acoustically undertreated. The introduced materials in the simulation indicated that treatment with MPP1 reduced RT30 from 1.25s average to 1s, and treatment with MPP2 reduced RT30 to 0.85s. The STI results increased from 0.51 to 0.6, improving from“fair”to“good”speech intelligibility scores. Overall, the findings highlighted the potential of recycled and biodegradable MPPs to serve as a viable alternative to sustainable sound-absorbing materials in university classroom settings. For future studies, recycled sound absorbers could replace conventional sound absorbers in architectural acoustics.