Gençlerin dijital bağımlılık düzeyleri, duygusal şemaları ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between young people's digital addiction levels, emotional schemas and parental attitudes
  1. Tez No: 972533
  2. Yazar: EBUBEKİR ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma; gençlerin dijital bağımlılık düzeyleri, duygusal şemaları ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama tekniği uygulanmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan, dijital cihazları kullanma konusunda yetersizliği ve herhangi bir özel gereksinimi bulunmayan 18-30 yaş arası genç yetişkin bireyler araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gönüllü Katılım Onay Formu, Demografik Bilgi Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Anne-Baba Tutumları Ölçeği ve Leahy Duygusal Şema Ölçeği uygulanarak veriler elde edilmiştir. Gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılaşmanın olup olmadığını test etmek amacıyla Anova testi yapılmış ve farklılığın kaynağını ortaya koymak amacı ile Scheffe testi uygulanmıştır. Çalışma grubundakilerin dijital bağımlılığı, anne baba tutumları ve duygusal şemaları ölçümleri arasında ilişki olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla, Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Demografik değişkenlere göre dijital bağımlılığı, anne baba tutumları ve duygusal şemaları değerlendirme düzeyleri arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşmanın olup olmadığı, Anova testi sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, gençlerin dijital bağımlılık düzeyleri ile anne-baba tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş; özellikle demokratik tutumun dijital bağımlılıkla pozitif, koruyucu istekçi ve otoriter tutumların ise negatif ilişki sergilediği ortaya konmuştur. Ayrıca, 24-27 yaş grubunun dijital bağımlılık düzeylerinin diğer yaş gruplarına göre daha düşük olduğu, ilk çocukların ise ortanca çocuklara kıyasla daha fazla dijital bağımlılığa sahip olduğu saptanmıştır. Cinsiyet farklılıklarında, kadınların ebeveynlerinden algıladıkları demokratik tutumun daha yüksek, otoriter tutumun ise daha düşük olduğu, buna paralel olarak duygusal şemaların kadınlarda daha yoğun görüldüğü belirlenmiştir. Sosyoekonomik düzeyin duygusal şemalar üzerinde etkili olduğu, orta gelir grubunun daha düşük duygusal şema skorları aldığı görülmüştür. Bununla birlikte, dijital bağımlılık ile duygusal şemalar arasında genel anlamda anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu sonuçlar, gençlerin dijital bağımlılık riskinin aile dinamikleri ve bireysel özelliklerle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between young adults' levels of digital addiction, emotional schemas, and perceived parental attitudes. A relational screening model, one of the quantitative research methods, was employed. The sample consisted of volunteer participants aged between 18 and 30 years, who had no limitations in using digital devices and did not have any special needs. The data were collected using the Voluntary Participation Consent Form, Demographic Information Form, Digital Addiction Scale, Parental Attitude Scale, and Leahy Emotional Schema Scale. To determine whether there were statistically significant differences between the groups, ANOVA was conducted, and the Scheffé test was used to identify the source of any differences. In addition, Pearson correlation analysis was performed to evaluate whether there was a relationship between digital addiction, perceived parental attitudes, and emotional schemas among the participants. Differences in digital addiction, parental attitudes, and emotional schemas based on demographic variables were also analyzed using ANOVA. According to the results, significant relationships were found between young adults' levels of digital addiction and perceived parental attitudes. Specifically, a democratic parental attitude was positively associated with digital addiction, while protective-demanding and authoritarian attitudes were negatively associated. Furthermore, individuals aged 24–27 showed lower levels of digital addiction compared to other age groups, and first-born individuals were found to have higher levels of digital addiction than middle-borns. Regarding gender differences, women perceived higher levels of democratic parenting and lower levels of authoritarian parenting than men. In parallel, emotional schemas were more pronounced among women. Socioeconomic status was found to have a significant impact on emotional schemas, with individuals from middle-income groups reporting lower emotional schema scores. However, no significant overall relationship was found between digital addiction and emotional schemas. These findings suggest that the risk of digital addiction among young adults is influenced by a complex interaction of family dynamics and individual characteristics.