Türkiye'de yükseköğretim kurumlarındaki kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezlerinin halkla ilişkiler uygulamaları
The Public relations activies of women problems research and application centres of the higher education institutions in Turkey
  1. Tez No: 97255
  2. Yazar: AYŞE KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ii YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAKİ KADIN SORUNLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİNİN HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARI Ayşe Kızıltaş İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, " Ocak-2000 Danışman: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel Toplumsal değişim, insanlar arasındaki rol ilişkilerini de çeşitlendirmiş, bu konudaki en keskin ayrım kadın erkek rolleri arasında olmuştur. Erkek egemen toplum düzeninde, rol dağılımı oldukça farklılaşmış ve kadınlar daha geri plana itilmiştir. Çok yönlü ve karmaşık bir sorun olan kadın sorununa çözümler getirilebilmesi; yapısal bir takım değişikliklerin yanında, ikna edici çabalarla mümkün olabilir. Kadın hareketinin amaçlarının kamuoyuna doğru aktarılması, doğru bir iletişim çabasıyla mümkündür. Burada kadın hareketlerinin etkin bir halkla ilişkiler çalışmasına ihtiyaç duyduğundan söz edilebilir. Bu araştırmanın amacı, Kadın hakları ve kadın sorunlarını belirleyip, çözümler üretmeye çalışan kurumların önemli bir bölümünü oluşturan Üniversitelere bağlı Araştırma ve Uygulama Merkezleri'nin, belirledikleri hedef kitlelerine yönelik Halkla İlişkiler faaliyetleri yapıp yapmadıkları, yapıyorlarsa bu faaliyetlerin neler olduğunun incelenmesidir. Bu amaçla, onbir ilde bulunan, Üniversitelere bağlı Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezleri ile bir araştırma yürütülmüştür. Söz konusu merkezlere, amaçlarına uygun halkla ilişkiler faaliyetlerinin olup olmadığı, varsa bunların neler olduğunu belirlemeye yönelik anket formu uygulanarak; gerçekleştirdikleri faaliyetler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT THE PUBLIC RELATIONS ACTIVIES OF WOMEN PROBLEMS RESEARCH AND APPLICATION CENTRES OF THE HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS IN TURKEY Ayşe Kızıltaş İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak-2000 Danışman: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel Social changes have also varified the relations between the roles of women and men. In the order of male dominated society, the roles have become so distinet that women were ignored. Besides some structural changes, the ability to find solutions to the problems of women, which are complex and have different point of views, is possible with some convincing efforts. To convey the aim of Women Movement to the public opinion accurately, it is possible only with the effort to communicate with them in the right way. Consequently, it can be said thad the Women Movement needs an active public relations work. The aim of this research is to define the rights and problems of women. This is made by the investigation of whether Research and Application Centers at Universities Which form an important part of the institutions trying to find solutions, constructed any public relations activities related to the target mass they had defined and if they did, what these activities were. This aim was reached with the contribution of Women Problems Research and Application Centers bound to Universities situated in eleven cities in Türkiye. A descriptive research was conducted with the application of a questionnaire. This questionnaire searched whether these Centres had any public relations activities and if they did, what these activities were.