Vakıflarda bütçeleme ve kontrol
Budgeting control in foundation
- Tez No: 97254
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ VAKIFLARDA BÜTÇELEME VE KONTROL NEZÎHKIREL İşletme / Muhasebe Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2000 Danışman : Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ Vakıflarda Bütçeleme ve Kontrol Sisteminin kurularak geliştirilmesini amaçlayan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vakıf kavramı ve vakıfların kuruluşu, türleri ile vakıfların tarihsel gelişimi konusunda genel bilgiler alınarak vakıflar hakkında ön bilgi oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde vakıflarda bütçeleme için muhasebe sistemi irdelenerek, vakıflarda muhasebe sisteminin temel yapısı, vakıflarda fon muhasebesi ve fon transferleri, fonlar arası kaynakların ve paranın aktarılması ile ilgili olarak vakıflarda muhasebe ve bütçeleme ilişkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde vakıflarda bütçeleme kapsamında vakıflarda planlama, planlamanın konusu ve amaçlan, süreci ve türlerinden başlayarak, bütçeleme türleri, bütçeleme yaklaşımları ve bütçelemeyi etkileyen faktörler değerlendirildiğinde vakıflarda bütçe sistemi ve çalıştırılması incelenmiştir. Dördüncü bölümde vakıflarda bütçesel kontrol kapsamında gelir denetimleri, harcama denetimleri ile mali bilgilerin anlaşılması ve raporlanması üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölümde ise diğer bölümlerdeki teorik bilgilerden yararlanılarak ESBAV da uygulanan muhasebe ve bütçeleme sistemleri hakkında açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study, consisted of five chapters, aims Budgeting and the establishment and development of Controlling Systems in Foundations. In the first chapter, the concept of foundations and the establishment of foundations, their types and their historical development are used to create preliminary information about foundations. The second chapter analyzes accounting for budgeting in foundations, main structure of accounting system in foundations, fund accounting and transfers in foundations and the relationship between accounting and budgeting in foundations in terms of interfund sources and transfering money. In the third chapter; planning, planning subject and targets in foundations in carrelation to budgeting; budgeting types, approaches and effective factors in budgeting during the process and analyzed in budget systems in foundations. In the fourth chapter, income contralling, spenditure controlling and the understanding of financial information in foundations and reporting are painted out In the fifth and the last chapter, thearetical in regord to ESBAV example, which clarifies accounting and budgeting systems, were explained in depth.