Kariyer yönetiminin çalışan motivasyonuna etkileri üzerine bir araştırma örneği: Ford Otosan A.Ş. İnönü Fabrikası
A Survey on the effect of career management to the amployee motivation: Ford Otosan İnönü Plant
- Tez No: 97256
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KARİYER YÖNETİMİNİN ÇALIŞAN MOTİVASYONUNA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖRNEĞİ : FORD OTOSAN A,Ş. İNÖNÜ FABRİKASI HAYRİYE ERCAN Eğitim İletişimi ve Planlaması Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat -2000 Danışman : Prof. Dr. Murat BARKAN Globalleşen dünyada son dönemde meydana gelen değişim hızı yönetim anlayışlarına taşınmış, varlığını sürdürmek isteyen şirketler hem kendi hemde çamlışan başarısını destekleyecek sistemleri ugulamaları içerisine almaya başlamışlardır. Bu zorunlu değişim sonucunda son yıllarda özellikle üzerinde durulan ve örgütlerde kullanılmaya başlayan kavram ' kariyer yönetimi kavramıdır'. Kariyer yönetim sistemi kullanılarak kişilerin bireysel hedefleri ile şirket hedeflerinin uyumlu hale getirilerek, kişilere gelişim fırsatı tanınması ve çalışan tatmininin arttırılması düşünülmektedir. Çünkü kariyer yönetimi ; kariyer planlama ve kariyer geliştirme kavramlarını içine alarak, performans değerlendirme, eğitim, rotasyon, ücret yönetimi gibi birçok sistemin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bunun yanında bir diğer önemli kavramın ' motivasyon' olduğu anlaşılanak, çalışanların motivasyonları sağlanmadıkça kurulacak sistemlerde başarıdan söz edilemeyeceği anlaşılmıştır. Bu nedenle örgütler, çalışanların motivasyonlarını sağlayabilmek için birçok özendirici araçlar kullanmaya başlamışlardır. Kullanılan özendirici araçların birçoğunun kariyer yönetim sistei içinde zorunlu yer aldığı görülmektedir. Bu düşünceden yola çıkılarak kariyer yönetim sistemi uygulamalarının çalışan motivasyonu üzerinde etkileri olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada ayrıntılı olarak kariyer kavramı ele alınmış, kariyer gereklerinden yola çıkarak kariyer yönetim sistemi tanıtılmıştır. Bir diğer bölümde motivasyon ele alınarak motivasyon özendirici araçları ile kariyer yönetim sisteminin ilişkisi ele alınarak karşılaştırmaları yaplmıştır. Kariyer yönetim sistemi uygulamalarının motivasyon üzerinde etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için yapılan araştırma sonuçlan incelenmiş ve uygulamaların motivasyona olan olumlu etkileri ayrıntılı olarak sunulmuştur. i
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the recent years rate of change has affected management policies in globalised word and the companies which are planning to survive in the future has begun to implement systems to support the success of both company itself and employee's. The result of this compulsory change is Career Planning Concept, which has been focused on and used widely in organisations. The idea behind using Career Management System to develop and improve the satisfaction of the employees by making individual targets compatible with company targets since Career Management makes it necessary to apply performance evaluation, training, rotation, and salary management systems by considering Career Planning and Career Development Concepts. Additionally it has been understood that the other important concept is Motivation and it is not possible to mention the success of above systems without motivation of employees. As a result of the above-mentioned fact, organisations have started to use some tools for employee motivation. It is seen that most of these tools exists inevitably in Career Management System. By taking this as a starting point it is believed that Career Management System will have important effects on employee motivation. In this study career concept was handled out in detail and Career Management System defined in the light of career necessities. On the.... Section motivation was worked out and relation between motivation improving tools and Career Management System was investigated comparatively. In order to better understand the effect of Career Management System applications on motivations survey was carried out and positive results of this applications on motivation has been obtained and presented in detail.