Sosyal bilgiler eğitiminde sosyal medyanın yeri ve etkisi
The place and impact of social media in social sciences education
  1. Tez No: 972585
  2. Yazar: MEHMET TOSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda bilim, teknoloji, ekonomi, eğitim ve kültür gibi alanlardaki hızlı değişimler, bireylerin yeniliklere açık olmalarını ve yaşam boyu öğrenme becerilerini geliştirmelerini zorunlu hale getirmektedir. Bu durum, toplumların gelecekteki başarıları açısından kritik öneme sahip bir dönüşümü işaret etmektedir. Özellikle eğitimi de etkileyen bu dönüşüm, öğretmenlerin ve okulların rollerini yeniden şekillendirmekte, eğitim süreçlerine yeni yaklaşımlar ve yöntemler entegrasyonunu gerektirmektedir. Okullar, bireyleri yalnızca akademik anlamda değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bağlamda da yetiştirme sorumluluğuna sahiptir. Bu nedenle öğretmenler, öğrencilerini yalnızca bilgiye dayalı becerilerle donatmakla kalmayıp, aynı zamanda onların yeniliklere açık, eleştirel düşünen ve toplumlarına bilinçli bir şekilde katılım sağlayabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamalıdırlar. Öğretmenlerin de yaşa dayalı değişimlere ve teknolojik yeniliklere uyum sağlayabilen, öğrenmeyi öğrenebilen bireyler olmaları beklenmektedir. Sosyal bilgiler eğitimi, bu sürecin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü sosyal medya ve dijital teknolojilerin eğitimdeki rolü, öğrencilerin toplumsal olaylara dair farkındalıklarını artırmakta ve eleştirel düşünme ile bilinçli katılım becerilerinin gelişmesini sağlamaktadır. Sosyal medyanın eğitimde etkin bir şekilde kullanımı, öğretim yöntemlerinin dönüşümünü zorunlu hale getirmekte, bu da öğretmenlerin dijital okuryazarlıklarını güçlendirmelerini ve aynı zamanda dijital araçları etkili bir biçimde eğitim süreçlerine dahil etmelerini gerektirmektedir. Sosyal bilgiler eğitimi, bu dönüşümün teşvik edici unsuru haline gelmektedir. Öğrencilerin dijital platformlarda yer alan bilgileri doğru bir şekilde analiz etmeleri, doğruluğunu sorgulamaları ve aynı zamanda kendi toplumsal sorumluluklarını daha etkin bir biçimde yerine getirebilmeleri için sosyal medyanın etkili kullanımı gereklidir. Bu nedenle, eğitimdeki bu dönüşüm, bireylerin toplumsal olaylara daha duyarlı, bilinçli ve sorumlu bir şekilde yaklaşmalarını sağlamakta önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler eğitiminde sosyal medyanın yeri ve etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, rapid changes in areas such as science, technology, economics, education and culture make it imperative for individuals to be open to innovation and to develop lifelong learning skills. This situation signals a transformation of critical importance for the future success of societies. This change, which particularly affects education, is reshaping the roles of teachers and schools, requiring the integration of new approaches and methods into educational processes. Schools have a responsibility to educate individuals not only academically, but also within a social and cultural context. Therefore, teachers should not only equip their students with knowledge-based skills, but also ensure that they grow into individuals who are open to innovation, think critically, and can participate consciously in their communities. Teachers are also expected to be individuals who can adapt to age-related changes and technological innovations and who can learn how to learn. Social studies education emerges as an important part of this process. This is because the role of social media and digital technologies in education increases students' awareness of social issues and fosters the development of critical thinking and conscious participation skills. The effective use of social media in education necessitates a change in teaching methods, requiring teachers to enhance their digital literacy and effectively integrate digital tools into the educational process. Social studies education has become a driving force in this change. The effective use of social media is essential for students to accurately analyse information found on digital platforms, question its validity, and at the same time fulfil their social responsibilities more effectively. Therefore, this change in education plays an important role in ensuring that individuals approach social events in a more sensitive, conscious, and responsible manner. The aim of this study is to examine the place and impact of social media in social studies education.