Sosyal onay ihtiyacı ve algılanan stres arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of resilience in the relationship between the need for social approval and perceived stress
- Tez No: 972589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada sosyal onay ihtiyacı ve algılanan stres arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar uygun örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda çalışma grubu Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 448 (%82,4 kadın ve %17,6 erkek) öğrenciden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde aracılık analizi yöntemi kullanılmış, SPSS için geliştirilmiş Process Macro aracı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda sosyal onay ihtiyacının algılanan stresi pozitif yönde açıkladığı, psikolojik sağlamlığın algılanan stresi negatif yönde açıkladığı ve sosyal onay ihtiyacı ile algılanan stres arasında psikolojik sağlamlığın kısmi aracılık rolü üstlendiği görülmüştür. Araştırmada bulguları ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiş gelecekteki araştırmacılar ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of psychological resilience in the relationship between the need for social approval and perceived stress. A relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Participants were selected trough a convenience sampling method. The study group consisted of 448 undergraduate students (82.4% female, 17.6% male) enrolled at the Faculty of Education at Bursa Uludag University. Data were collected using the Need for Social Approval Scale, the Resilience Scale and the Perceived Stress Scale. The collected data were analyzed using mediation analysis, and the SPSS Process Macro was used for the analyses. The results showed that the need for social approval positively predicted perceived stress, while psychological resilience negatively predicted perceived stress. Additionally, psychological resilience was found to have a partial mediating role in the relationship between the need for social approval and perceived stress. The findings of the study have been evaluated within the framework of the relevant literature, and recommendations have been provided for future researchers and practitioners.