Üniversite öğrencilerinde anne reddi ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkide yılmazlığın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of resilience in the relationship between maternal rejection and internet addiction among university students
- Tez No: 972590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde algılanan anne reddi ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkide yılmazlığın aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 235 öğrenci (194 kadın, 41 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve veriler, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (anne formu) ve Kısa Yılmazlık Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Pearson korelasyon analizine göre, anne reddi ile yılmazlık arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki (r = –0.132, p < .05); yılmazlık ile internet bağımlılığı arasında negatif anlamlı bir ilişki (r = –0.185, p < .01); anne reddi ile internet bağımlılığı arasında ise pozitif anlamlı bir ilişki (r = 0.199, p < .01) bulunmuştur. Aracılık analizi sonucunda ise yılmazlığın, anne reddi ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde ayrıntılı olarak tartışılmış ve araştırmacılar ile uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of resilience in the relationship between perceived maternal rejection and internet addiction among university students. The study group consisted of 235 students (194 female, 41 male) enrolled in the Faculty of Education at Bursa Uludağ University. The research was designed in a correlational survey model, and data were collected through the Internet Addiction Scale, the Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (mother form), and the Brief Resilience Scale. The data obtained were analyzed using the SPSS program. According to Pearson correlation analysis, a significant negative relationship was found between maternal rejection and resilience (r = –0.132, p < .05); a significant negative relationship was found between resilience and internet addiction (r = –0.185, p < .01); and a significant positive relationship was found between maternal rejection and internet addiction (r = 0.199, p < .01). Mediation analysis further revealed that resilience played a partial mediating role in the relationship between maternal rejection and internet addiction. The findings are discussed in detail within the framework of the relevant literature, and suggestions are presented for both researchers and practitioners.