Karşılanmamış hemşirelik bakımı: Cerrahi hemşirelerinin perspektifinden
Unmet nursing care: From the perspective of surgical nurses
- Tez No: 972604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILCIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin perspektifinden karşılanmamış hemşirelik bakımını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı ve kesitsel yapılan bu çalışma Trakya Üniversitesi Hastanesi beyin cerrahi, üroloji, göğüs cerrahi, kalp-damar cerrahi, genel cerrahi, ortopedi, kulak burun boğaz, plastik cerrahi servisleri, postoperatif yoğun bakım, kalp-damar cerrahi yoğun bakım ve cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 94 hemşire ile tamamlandı. Çalışmanın verileri 'Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu' ve Karşılanmayan /Verilmeyen Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi –Türkçe formu ile toplandı. Bulgular: Çalışmada Karşılanmayan /Verilmeyen Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi- 1. Bölüm puan ortalaması 1,11±0,46, Karşılanmayan /Verilmeyen Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi- 2. Bölüm toplam puan ortalaması 3,13±0,69;“iş gücü kaynakları”alt boyut puan ortalaması 3,72±0,46;“malzeme kaynakları”alt boyut puan ortalaması 1,73±0,55;“iletişim/takım çalışması”alt boyut puan ortalaması 1,06±0,30 olarak bulundu. En fazla karşılanamayan hemşirelik bakım gereksiniminin“Hastaya banyo yaptırılması/deri bakımı verilmesi”olduğu, karşılanamayan hemşirelik bakımı için en önemli engel“Çalışan personel sayısının yetersizliği”olduğu bulundu. Sonuç: Çalışmaya katılan hemşirelerin hastaların bakım gereksinimlerini nadiren karşılayamadıkları ve çalışmada bakım gereksinimleri karşılanmama nedenleri olan iş gücü kaynaklarının ve malzeme kaynaklarının ortalamanın üstünde olduğu saptandı. Hastaların bakım gereksinimlerinin karşılanması için personel sayısı ve niteliği, malzeme ve ekipman yeterliliği gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study was conducted to evaluate missed nursing care from the perspective of nurses working in surgical wards. Material and Methods: This descriptive and cross-sectional study was completed with 94 nurses working in neurosurgery, urology, thoracic surgery, cardiovascular surgery, general surgery, orthopedics, ear, nose, and throat, plastic surgery wards, postoperative intensive care, cardiovascular intensive care, and surgical intensive care units of Trakya University Hospital, who volunteered to participate in the research. Data for the study were collected using the 'Nurse Demographic Information Form' and the 'MISSCARE Survey-Turkish' Results: In the study, the mean score for Part 1 of the 'MISSCARE Survey-Turkish Form' was 1.11±0.46. The total mean score for Part 2 of the 'MISSCARE Survey-Turkish Form' was 3.13±0.69; the mean score for the“labor resources”sub-dimension was 3.72±0.46; the mean score for the“material resources”sub-dimension was 1.73±0.55; and the mean score for the“communication/teamwork”sub-dimension was 1.06±0.30. It was found that the most frequent nursing care need was“patient bathing/skin care,”and the most significant barrier to missed nursing care was“insufficient number of personnel.”Conclusion: It was determined that the nurses participating in the study rarely failed to meet patients' care needs, and that labor and material resources, which were identified as reasons for missed care needs in the study, were above average. To meet patients' care needs, the number and qualifications of personnel, and the sufficiency of materials and equipment should be reviewed.