Türkiye'deki bankaların web sitelerinde kurumsal kimlik
The Corporate identity on the web sites of the banks in Turkey
  1. Tez No: 97261
  2. Yazar: GÖKÇE BÜYÜKERŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DEKİ BANKALARIN WEB SİTELERİNDE KURUMSAL KİMLİK Gökçe Büyükerşen İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2000 Danışman: Prof. Dr. Ali Atıf Bir Ticaretin gittikçe geliştiği ve rekabetin arttığı günümüz ortamında kendi ni tanıtma yönünde öncelikle kimlik oluşturmak küçük, büyük tüm kuru luşlar için bir gereklilik halini almıştır. Bunun temel nedeni kurumsal ima jın oluşumunun kurum kimliğine bağlı olmasıdır. Günümüz dünyasında modern kurum ve kuruluşların kurum kimliği kavramına verdiği önem gi derek artmakta ve uluslararası rekabet ortamında kurum kimliği, kuruluş ların stratejik ve etkili bir silahına dönüşmektedir. Özellikle verdikleri hiz metler açısından aralarında pek bir fark kalmayan bankalar için kurumsal kimlik ve imaj kavramları çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Son yıllarda yeni bir iletişim teknolojisi olan internet önemli gelişmeler göstermektedir. Kolay kullanımı, ekonomikliği ve hızı sayesinde büyük bir kullanım alanı kazanan internet, endüstriyel toplumdan bilgi toplumuna geçiş yapmaya devam ettiğimiz bu dönemde pazarlama alanında da önem li bir iletişim kanalı olmaya devam etmektedir. İnternetle birlikte hayatı mıza yeni bir kavram girmiştir. İnternet bankacılığı, son derece interaktif, banka ile müşteri arasında birebir ilişki yaratabilen, internetin bankalara sağladığı interaktivitenin en uç noktasıdır. Bu durumda, normal olarak her banka internet bankacılığına geçmeye başlamıştır. Teknolojinin her geçen gün yeni olanaklar sağlaması ve isteyen her bankanın bu teknolojiye sahip olarak tüketicisine hizmet vermesi, sunulan hizmetin her bankada aynı ol masına yol açmıştır. Bu yüzden bankaların rakiplerinden farklılaşmak, müş teri memnuniyetini ve kalıcılığını sağlamak için interneti etkin bir şekilde kullanmaları ve kurumsal kimliklerini web sitelerine de doğru bir şekilde aktarabilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CORPORATE IDENTITY ON THE WEB SITES OF THE BANKS IN TURKEY Gökçe Büyükerşen Communication Sciences Major Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2000 Advisor: Prof. Dr. Ali Atıf Bir Today it becomes a necessity to form a corporate identity for all the corporations, even small or big, because of the developing trade and increasing competition. The basic reason is that the formation of corporate image depends upon corporate identity. In today's world the concept of corporate identity becomes very important for modern corporations and organizations and turns into a strategic and effective weapon in the international competition environment. The concepts of corporate identity and image becomes more important especially for the banks who almost have no difference between them anymore because of the similarity of their services. In the last few years internet is developing as a new communication technology. As we are passing through industrial society to information society, internet is also an important communication channel in the marketing area because of the economical, simple, and fast using. A new concept came into our lifes with internet. Internet banking, which is the last point that interactivity obtained by internet for the banks and which creates an effective relationship between the bank and its customer, is an extremely interactive service. Nowadays all the banks begin to use internet banking. Because of the technology supplying new possibilities every day and every bank can own this technology, services became similar in all of the banks. In order to differentiate from their competitors, maintain their customers pleasure and make them permanent, banks have to use internet effectively and have to transfer their corporate identities to their web sites correctly.