İznik seramiklerinin form ve kompozisyon ilişkisi yönünden incelenmesi
Examianation of İznik ceramics in terms of the relationship between form and composition
- Tez No: 97260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İZNİK SERAMİKLERİNİN FORM VE KOMPOZİSYON İLİŞKİSİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Uğur KUT Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 Danışman: Yrd.Doç. Sadettin AYGÜN Osmanlı sanatında özel bir konu olan iznik, doğrudan bir kentin öyküsüdür. İznik Anadolu'nun güneybatısında, aynı adı taşıyan gölün kıyısında kurulmuş bir yerleşim merkezidir. Osmanlı Devleti'nin siyasal merkezinin Bursa'ya geçmesiyle birlikte, İznik kültür merkezi durumunu, Türk çini ve seramik sanatındaki yeri ile belirlemiştir. İznik atölyelerinde üretilen seramikler, en parlak dönemini 16. yüzyıldaki zaman diliminde yaşamıştır. Yapılan araştırmada, İznik seramiklerindeki form, motif ve farklı dönemler içersinde oluşan üsluplar sınıflandırılmıştır. Müze ve koleksiyonlardaki mevcut örnekler, form ve kompozisyon ilişkisi yönünden incelenmiştir. Uygulama olarak seçilen tabak formuna, üsluplardan da yararlanılarak, özgün kompozisyonlar tasarlanmıştır. Bezenecek yüzeyin biçimini destekleyecek ve formu daha etkin kılacak kompozisyonların oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EXAMINATION OF IZNIK CERAMICS IN TERMS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN FORM AND COMPOSITION Uğur KUT Ceramics Programme Anadolu University Social Science Institute, June - 2000 Adviser: Yrd.Doç.Sadettin AYGÜN İznik which is a special subject in Ottoman Arts is a story of city directly. İznik is a city centre which is situated in the shore of the lake of the same name in the southwest of Anatolia. Since the political centre of Ottoman Empire was transmitted to Bursa, city of İznik had become a centre of Turkish Tiles and Ceramic Arts. Ceramics produced in the workshops of Iznik survived their most glorious period in the 16th century. In this study; forms, motifs and styles designed during different periods in İznik's ceramic were classified. Existing examples in museums and collections were examined in terms of the form and composition relationship. To dish form which is selected as an application, special compositions were designed by using of styles. Presenting compositions that support the form of compared surface and make the forms more effective were aimed.