Üniversite giriş sınavlarında öğrencilerin yaşadığı kaygı ve nedenleri (Eskişehir TMS Dershanesi örneği)
Anxiety in the university entrance exam and the reasons
- Tez No: 97262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜÇHAN KARTALLAR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üniversite sınavı Türkiye'nin eğitim koşullarında büyük öneme sahip bir olaydır. Öğrencilerin bu sınavla, gelecekleri belirlenmektedir. Bu da değişen sistemde, tek sınavla gerçekleşecektir. Üniversite sınavı gencin hayatında bir dönüm noktası niteliğindedir. Eğitim sisteminin özellikleri, çok sayıda öğrencinin sınava giriyor olması, üstelik tek aşamalı olması öğrencilerin başarısını etkilemektedir. Bu durumda öğrenciyi; sıkıntılı, heyecanlı ve yoğun bir hazırlık temposu beklemektedir. Uzun hazırlanma dönemi onlarda heyecanla birlikte bir sınav kaygısı oluşturmaktadır. Bunun yanında ailelerin tutumları da sınav kaygısını etkileyen bir nedendir. Ailelerin ders çalışma için zorlayıcı davranmaları, kendilerinin yapamadıklarını ya da isteklerini çocuklarının başarılarında görüp tatmin olma gibi tutumlardan dolayı, öğrencilerin sorumlulukları, dolayısıyla kaygılan daha da artacaktır. Kaygılı bir psikolojik hal, öğrencilerde sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, paniğe kapılma, bilgileri unutma gibi belirti ya da davranışlarla kendisini gösterebilir. Özetle; öğrenciler ailesel, çevresel ve eğitim-öğretim sistemi ile ilgili nedenlerden dolayı kendilerini sıkıntı ve kaygı yaratıcı bir ortamda bulurlar. Sonuçta, sınav kaygısı öğrencilerin başarısını etkileyen bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Anxiety in the University Entrance Exam and the Reasons. The university entrance exam in Turkey is an important millstone for many people. It used to be a two-phased exam, but since 1999, it has changed to one general exam. The new developments such as the single exam, increase in the amount of applicants, characteristics of educational system in Turkey effect the students' achievement. The students experience an emotional intensity during their preparation for the exam. This long preparation process also causes them to have an exam anxiety. On the other hand, parents' attitudes and behaviors are the other factors effecting exam anxiety. Parents' forceful behaviors regarding exam preparation and their wish of identifying themselves with their children's success attach more responsibility and anxiety to this preparation process. Feeling tense and in panic, forgetting their knowledge are well-known symptoms of anxiety. Finally, because of parental, environmental and educational reasons, the students find themselves in a boring and anxious situation. This anxiety is one of the primary factors effecting students' success in university entrance exam in Turkey. Ill