Konya ilinde hane halklarının arı ürünleri tüketimi üzerine bir araştırma
A research on household consumption of bee products: The case of konya province
- Tez No: 972637
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya ili merkez ilçelerinde (Karatay, Meram, Selçuklu) yaşayan hane halklarının arı ürünlerine yönelik tüketim yaklaşımları ve tüketim alışkanlıklarını etkileyen sosyo-ekonomik faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana materyalini, %90 güven düzeyi ve %5 hata payı ile Ana Kitle Oranlarına Dayalı Kümelendirilmemiş Tek Aşamalı Basit Tesadüfi Olasılık Örnekleme yöntemine göre belirlenen 273 örnek hacmi ve olası farklı eğilimleri ortaya koymak amacıyla 300'e tamamlanmış hane halkı temsilcileri ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Anketler deneklerle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Veriler betimsel istatistikler ve ki-kare testleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelenen hane halkları temsilcilerinin %53,66'sını erkek, %46,34'ünü kadın oluşturmuştur. Deneklerin ağırlıklı olarak 36-45 yaş aralığında olup %38,33, evli oranı %84,66 ve bekâr oranı %15,34'tür. Eğitim durumu ağırlıklı olarak ortaöğretim %46,00'dır. Meslek durumları %32,30 oranında esnaftan oluşmaktadır. Hane halkı nüfus sayısı ağırlıklı olarak 4-6 kişi olup, %47,33, çalışan kişi sayısı ise en yüksek iki kişi olup oranı %43,33'tür. İncelenen hana halklarının en çok tercih ettiği bal türü kara kovan olup, en yaygın tüketilen bal formu ise petek-çiçek balı olduğu tespit edilmiştir. Bal satın alma yeri olarak Pazar ön plandadır. Hane halklarının aylık gıda harcaması arttıkça bal harcaması da artmaktadır. Bal ve arı ürünlerinin tüketiminde yaygın olarak kalite ve güvenirliği önemsediği görülmektedir. İncelen hane halklarının yıllık bal tüketim miktarının ağırlıklı olarak 11–15 kg düzeyinde ve oranın %39,96 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the consumption approaches of households living in the central districts of Konya province (Karatay, Meram, Selçuklu) towards bee products and the socio-economic factors affecting their consumption habits. The main material of the study consisted of a sample volume of 273, which was determined according to the Non-Clustered One-Stage Simple Random Probability Sampling method based on Main Population Proportions with a confidence level of 90% and a margin of error of 5%, and the data obtained from the questionnaires conducted with 300 household representatives in order to reveal possible different trends. The questionnaires were administered by face-to-face interviews with the subjects. The data were analysed using descriptive statistics and chi-square tests. According to the results of the research, 53.66% of the household representatives were male and 46.34% were female. The subjects were predominantly in the 36-45 age range with 38.33%, 84.66% married and 15.34% single. The educational status is mainly secondary education 46,00%. The occupational status consists of 32.30% of tradesmen. The number of household population is predominantly 4-6 people, 47.33%, and the highest number of working people is two people, 43.33%. The most preferred honey type of the households is black hive and the most commonly consumed honey form is honeycomb-flower honey. The market is at the forefront as the place of honey purchase. As the monthly food expenditure of households increases, honey expenditure also increases. Honey and bee products are widely consumed.