Kadınların çocuk sahibi olma isteği ve beden imajı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determining the relationship between women's desire to have children and body image
- Tez No: 972636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, kadınların çocuk sahibi olma isteği ile beden imajı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yapılmıştır. Tokat ili Emirseyit Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) Mayıs 2024- Eylül 2024 tarihleri arasında takip amaçlı başvuran, sağlıklı, en az 1 yıl evli olan, son gebeliğinden sonra en az üç yıl çocuğu olmayan, fertil dönemde olan 232 gönüllü kadın ile araştırma yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk Sahibi Olma İsteği Ölçeği (ÇSOİÖ)”ve“Beden İmajı Ölçeği (BİÖ)”kullanılmıştır. Veri analizi SPSS 26 programında yapılmıştır. Kadınların yaş ortalamsı 34.52±5.67, BKİ'leri 25.31±5.01'dir. Kadınların %63.8'inin daha önce gebelik deneyimi olduğu, %77.6'sının AP yöntemi kullandığı, %56.9'unun gelecekte gebelik planladığı ya da gebe kalmak istediği belirlenmiştir. Katılımcıların ÇSOİÖ toplam puan ortalaması 57.16±9.1, BİÖ toplam puan ortalaması, 136.99±20.15'dir. Eğitim düzeyi ve eş eğitim düzeyi düştükçe çocuk sahibi olma isteği artmaktadır. Yaş arttıkça çocuk sahibi olmaya ilişkin tercihler olumlu yönde artarken, BKİ de artmakta ancak beden imajına yönelik olumlu algılar azalmaktadır. Kadınların BKİ'leri arttıkça, çocuk sahibi olma istekleri, pozitif çocuk doğurma motivasyonları ve çocuk sahibi olmaya ilişkin tercihleri artmaktadır. Ancak BKİ arttıkça, beden imajına yönelik olumlu algılar azalmaktadır. Toplam gebelik sayısı, canlı doğum sayısı ve yaşayan çocuk sayısı arttıkça; çocuk sahibi olma isteği, pozitif çocuk doğum motivasyonu ve çocuk sahibi olmaya ilişkin tercihler artmakta, ancak beden imajına yönelik olumlu algılar arttıkça, toplam gebelik sayısı, canlı doğum sayısı ve yaşayan çocuk sayısı azalmaktadır. Kadınların pozitif çocuk doğurma motivasyonları, çocuk sahibi olmaya ilişkin tercihleri ve sosyal inançları arttıkça, beden imajı düzeyleri düşmektedir. Olumlu beden imajı algısı arttıkça, çocuk sahibi olma isteği azalmaktadır. Beden imajı düzeyi, son gebelik üzerinden geçen süre ve eğitim durumu arttıkça, çocuk sahibi olma isteği azalmaktadır. Ancak AP yöntemi kullanmama durumu arttıkça çocuk sahibi olma isteği de artmaktadır.Kadınların çocuk sahibi olma isteği güçlü olup, olumlu beden imajına sahip oldukları görülmektedir. Beden imajı, BKİ, eğitim durumu, son gebelik üzerinden geçen süre ve AP yöntemi kullanma durumu çocuk sahibi olma isteği düzeylerinin %85.2'sini açıklayan anlamlı yordayıcılardır. Beden imaj düzeyi ve son gebelik üzerinden geçen süre ve eğitim durumu çocuk sahibi olma isteği düzeylerini negatif yönde etkilemektedir. Kadınların çocuk sahibi olma isteklerini artırmak, olumlu beden imajını güçlendirmek, bilinçli ve sağlıklı seçimler yapabilmeleri sağlamak için profesyonel destek ve danışmanlık önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between women's desire to have a child and their body image. This descriptive and correlational study was conducted between May 2024 and September 2024 with 232 volunteer women who applied to the Emirseyit Family Health Center (ASM) in Tokat province for follow-up. They were healthy, married for at least one year, childless for at least three years after their last pregnancy, and in their fertile period. Data collection tools in the study included a Personal Information Form, the Desire to Have a Child Scale (DFSQ), and the Body Image Scale (BISQ). Data analysis was conducted using SPSS 26. The mean age of the women was 34.52±5.67, and their BMI was 25.31±5.01. It was determined that 63.8% of the women had previous pregnancy experience, 77.6% used family planning methods, and 56.9% were planning or wanting to become pregnant in the future. Participants' total mean score on the CWBS was 57.16±9.1, and their total mean score on the BWBS was 136.99±20.15. As women's educational level and their spouse's educational level decrease, their desire to have children increases. As women's ages increase, their positive preferences for having children increase, while their BMI also increases, but their positive perception of body image decreases. As women's BMI increases, their desire to have children, positive childbearing motivations, and preferences for having children increase. However, as women's BMI increases, their positive perception of body image decreases. As women's total number of pregnancies, live births, and number of living children increase, their desire to have children, positive childbearing motivations, and preferences for having children increase. However, as participants' positive perception of body image increases, their total number of pregnancies, live births, and number of living children decrease. As women's positive childbearing motivations, preferences for having children, and social beliefs increase, their body image levels decrease. As women's positive body image perception increases, their desire to have children decreases. As women's body image, time since last pregnancy, and educational level increase, their desire to have children decreases. However, as their reluctance to use family planning (FP) methods increases, their desire to have children also increases.Women have a strong desire to have children and are observed to have a positive body image. Body image, BMI, education, time since last pregnancy, and use of family planning (FP) methods are significant predictors, explaining 85.2% of women's desire to have children. Body image, time since last pregnancy, and educational level negatively affect women's desire to have children. Professional support and counseling are recommended to increase women's desire to have children, strengthen their positive body image, and enable them to make informed and healthy choices.