Orta Çağ Avrupası'nda devlet, hükümdar, bürokrasi ve toplum (Dante Alıghıerı ve Nıccolò Machıavellı örneği)
Governance, monarchy, bureaucracy and society in Medieval Europe (The case of Dante Alighieri and Niccolò Machiavelli)
  1. Tez No: 972640
  2. Yazar: ASENA DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT GÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız, Orta Çağ Avrupa'sında devlet ve toplum yapısını şekillendiren feodal sistemin, hükümdar ve bürokrasi ile olan ilişkisini analiz etmektedir. Tarih boyunca Avrupa, önemli siyasi ve sosyal dönüşümlere sahne olmuş; bu dönüşümler Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin mirası ile desteklenmiştir. Merovenj döneminde ortaya çıkan feodal sistem ile alt ve üst sınıflar arasında yüzyıllarca süre gelen bir düzen oluşturulmuş ve bu sistem, devletin ekonomisinden sosyal düzenine kadar pek çok alanda belirleyici olmuştur. Çalışmamızda Dante Aligheri'nin Monarşi adlı eseri ve Niccolò Machiavelli'nin Prens adlı eseri bağlamında, dönemin siyasi, sosyal ve bürokratik yapıları ele alınmış; bu eserler Avrupa tarihindeki otorite ve iktidar kavramlarına ışık tutmuştur. Dante, evrensel bir imparatorluk idealini savunurken, Machiavelli modern devlet anlayışı ve pragmatik siyasi uygulamaları öne çıkarmıştır. Her iki düşünürün perspektifleri bu çalışmanın temel inceleme noktalarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study analyzes the relationship between the feudal system which shaped the structure of state and society in medieval Europe and the monarchy and bureaucracy. Throughout history, Europe has witnessed significant political and social transformations, supported by the legacy of Ancient Greek and Roman civilizations. With the emergence of the feudal system during the Merovingian period, a hierarchical structure between the lower and upper classes was established, lasting for centuries. This system played a decisive role in various domains, from the economy to the social order of the state. In our study, we examine the political, social, and bureaucratic structures of the period through the lens of Dante Alighieri's Monarchy and Niccolò Machiavelli's The Prince. These works shed light on the concepts of authority and power in European history. While Dante advocated for the ideal of a universal empire, Machiavelli emphasized the modern state and pragmatic political practices. The perspectives of both thinkers constitute one of the core focal points of this study.