Hipertansif akciğer ödemi ile başvuran hastaların modifiye erken uyarı skoru(MEWS) ve sistemik immün inflamasyon indeksi(SII) skorunun klinik kullanımda karşılaştırılması
Comparison of the modified early warning score (MEWS) and systemic immune inflammation index (SII) scores in clinical use for patients presenting with hypertensive pulmonary edema
  1. Tez No: 972688
  2. Yazar: HAKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SEZER ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İzole kardiyojenik hipertansif akciğer ödemi, hızlı klinik kötüleşme riski nedeniyle erken tanı ve etkili tedavi yaklaşımlarının kritik olduğu bir tablodur. Klinik süreçte mortalite riskini öngörebilecek basit, erişilebilir ve güvenilir parametrelerin belirlenmesi, hasta yönetiminde önemli bir gereksinimdir. Bu çalışmada vital bulgulara dayanan Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEWS) ile inflamatuar yanıtı yansıtan Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) gibi skorların, hipertansif akciğer ödemi hastalarında kısa dönem mortaliteyi öngörmedeki değerini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, prospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve hipertansif akciğer ödemi tanısı alan toplam 86 hasta dahil edilmiştir. Tüm olgularda başvuru anındaki vital bulgular kullanılarak Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEWS) hesaplanmış, ayrıca kan örneklerinden elde edilen hematolojik parametreler aracılığıyla Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) değerleri belirlenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, 7. ve 28. gün mortalitesi üzerine etkili faktörler değerlendirildi. 7. gün mortalitesi üzerinde entübasyon gereksinimi, Glasgow Koma Skorunun (GKS) 12'nin altında olması ve AVPU skorunun düşük olması anlamlı bulunmuştur. Buna karşılık, 28. gün mortalitesi ile MEWS skoru arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. MEWS'in >4 olması, 28. gün mortalitesini öngörmede %83,3 duyarlılık ve %47,3 özgüllük göstermiştir. Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) ise hem 7. gün hem de 28. gün analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: MEWS skoru, izole kardiyojenik hipertansif akciğer ödemi hastalarında 28. gün mortalitesini öngörmede anlamlı bulunmuş ve erken dönemde risk sınıflamasında kullanılabilecek etkili bir araç olarak değerlendirilmiştir. Buna karşın, SII skorunun hem 7. gün hem de 28. gün mortalitesi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır. Bu sonuçların genellenebilirliğini artırmak için daha kapsamlı ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Isolated cardiogenic hypertensive pulmonary edema is a condition where early diagnosis and effective treatment approaches are critical due to the risk of rapid clinical deterioration. Identifying simple, accessible, and reliable parameters that can predict mortality risk during the clinical course is an important requirement in patient management. This study aimed to investigate the value of scores such as the Modified Early Warning Score (MEWS), based on vital signs, and the Systemic Immune-Inflammation Index (SII), reflecting the inflammatory response, in predicting short-term mortality in patients with hypertensive pulmonary edema. Methods: This study was designed as a prospective observational study. A total of 86 patients who presented to the Emergency Department of Izmir Atatürk Training and Research Hospital and were diagnosed with hypertensive pulmonary edema were included in the study. The Modified Early Warning Score (MEWS) was calculated using vital signs at the time of presentation in all cases, and Systemic Immune-Inflammation Index (SII) values were determined using hematological parameters obtained from blood samples. Results: In our study, factors affecting 7-day and 28-day mortality were evaluated. The need for intubation, a Glasgow Coma Scale (GCS) score below 12, and a low AVPU score were found to be significant for 7-day mortality. In contrast, a significant relationship was found between the MEWS score and 28-day mortality. A MEWS score >4 showed 83.3% sensitivity and 47.3% specificity in predicting 28-day mortality. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) was not statistically significant in either the 7th or 28th day analyses. Conclusion: The MEWS score was found to be significant in predicting 28-day mortality in patients with isolated cardiogenic hypertensive pulmonary edema and was evaluated as an effective tool that can be used for risk classification in the early period. In contrast, no statistically significant relationship was found between the SII score and either 7-day or 28-day mortality. More comprehensive and multicenter studies are needed to increase the generalizability of these results.