Ai-driven 5G and beyond mobile networks: Reliability, mobility insights, and sustainable operations
Yapay zeka destekli 5G ve ötesi mobil şebekeler: Güvenilirlik, hareketlilik içgörüleri ve sürdürülebilir işletim
  1. Tez No: 972693
  2. Yazar: SEMİH AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ALEMDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
5G teknolojisindeki ilerlemeler ve 6G vizyonunun şekillenmesi, mobil şebekeleri akıllı ve uyarlanabilir altyapılara dönüştürmektedir. Bu süreç, yeni fırsatlar sunarken aynı zamanda teknik ve operasyonel zorlukları da beraberinde getirmektedir. 6G şebekelerinde, yapay zekanın (YZ) tüm katmanlara yaygın bir şekilde entegre edilmesi beklenmekte olup, bu sayede otonom karar alma, proaktif yönetim ve benzeri görülmemiş düzeyde hizmet kişiselleştirmesi mümkün olacaktır. Bu tez, YZ'nin mobil şebeke operasyonlarının üç kritik alanındaki zorluklara nasıl çözüm getirebileceğini incelemektedir. Çalışmada, olumsuz koşullar altında dahi kesintisiz bağlantı sağlamak ve aksaklıkları en aza indirmek amacıyla, radyo bağlantı hatalarını öngörmeye yönelik YZ tabanlı yaklaşımlar araştırılmaktadır. Ayrıca, YZ'nin şebeke verilerinden insan hareketliliği kalıplarını modelleyerek, özellikle büyük ölçekli acil durumların ardından afet yönetimi, kentsel planlama ve kamu güvenliğine katkı sağlayacak kritik içgörüler üretebileceği ortaya konulmaktadır. Son olarak, mobil şebekelerde enerji tüketimini optimize etmeye yönelik YZ tabanlı stratejilere odaklanılmakta; kapsama alanı veya hizmet kalitesinden ödün vermeden enerji kullanımını azaltacak akıllı yöntemler geliştirilmektedir. Bu katkılar bir arada değerlendirildiğinde, YZ'nin mobil iletişimin geleceğini şekillendirmedeki dönüştürücü rolü vurgulanmaktadır. Yeni nesil şebekelerin, artan performans, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik taleplerini karşılayacak şekilde konumlandırılmasının yanı sıra, toplumsal refah ve çevresel sorumluluğa da katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The advancement of 5G and the emerging vision of 6G are transforming mobile networks into intelligent and adaptive infrastructures, presenting significant opportunities alongside considerable technical and operational challenges. In 6G networks, ubiquitous integration of artificial intelligence (AI) is expected across all layers, enabling autonomous decision-making, proactive management, and unprecedented service personalization. This thesis explores how AI can address key challenges in three vital domains of mobile network operations. It investigates AI-driven approaches for predicting radio link failures to enable proactive interventions, minimizing disruptions and ensuring seamless connectivity even under adverse conditions. It further examines how AI can analyze and model human mobility patterns from network data, generating critical insights that support disaster response, urban planning, and public safety, particularly in the wake of large-scale emergencies. Lastly, it focuses on AI-based strategies to optimize energy consumption in mobile networks, developing intelligent methods to reduce power usage without compromising coverage or service quality. Collectively, these contributions underscore AI's transformative role in shaping the future of mobile communications, positioning next-generation networks to meet escalating demands for performance, resilience, and sustainability, while contributing to societal welfare and environmental responsibility.