Sanat ve iş eğitiminde kopyacılık yönteminin yeri
The Place of copying technique in art and work training
  1. Tez No: 97272
  2. Yazar: SEMRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİNÇER ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Sanat ve iş Eğitiminde Kopyacılık Yönteminin Yeri”adlı Yüksek Lisans tezinde, kopyacılık nedir?, tarihsel gelişimi, sanat eğitiminde ortaya çıkışı, Türkiye'deki gelişimi araştırılmış; diğer eğitim yöntemlerine de değinilmiştir. Ayrıca kopya yönteminin, sanat eğitimi içindeki yeri incelenerek geliştirici ve kısıtlayıcı boyutları ele alınıp, öğrencilere bu yönde çalışmalar yaptırılmıştır. Giriş bölümünde ilköğretim okulları Resim-Iş Eğitimi dersinin önemi, amaçlan, genel ve özel amaçları, dersin gelişimi doğrultusunda hangi ünitelerde kopya yönteminden yararlanılacağı, öğrencilere kopya yönteminin, neler kazandıracağı; Resim-îş Eğitimi derslerinde kopya yönteminin, öğrencilere kaçıncı sınıflarda gösterileceği, hangi ünitelerde kullanılacağı açıklanmış, tarama modeli uygulanmıştır. Bölüm ikide ise kopya yönteminin tarihsel gelişimi, kopyacılığın tanımı, sanat eğitiminde ortaya çıkışı, Türkiye'deki gelişimi araştırılmış; ilköğretim okullarında Resim-îş Eğitimi dersinde kopya yönteminin yeri incelenerek, öğrenci çalışmalarından oluşan örneklerle ve bilgilerle geliştirici ve kısıtlayıcı boyutları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master of Arts Thesis, which is named“The Place of Copying Technique in Art and Work Training”, what copying is, its historical development, ist appearing in the education of art, its progress in Turkey were researched and the other education techniques were mentioned. Besides, the place of copying technique in the education of art was investigated, its developmental and restrictive dimensions were examined and students were made studies depending on those. In introduction part, the importance of art lesson in primary education schools, its general and specific aims, in which units the copying technique will be benefited according to the progress of the course, what the students will acquire from the copying technique, in which levels, students will be practiced this technique in art lessons, in which units in will be used were explained and scanning model was applied. In section two, the definition of copying technique, its historical development, its appearing in education of art, its progress in Turkey were examined, the place of copying technique in art lesson in primary education schools was analysed and with the samples and informations which were formed by students studies, its developmental and restrictive dimensions were determined.