Mustafakemalpaşa çömlekçi kilinin döküm çamurlarında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of Mustafakemalpasha potery clay in using slip casting
- Tez No: 97273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU MUSTAFAKEMALPAŞA ÇÖMLEKÇİ KİLİNİN DÖKÜM ÇAMURLARINDA KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Ensar TAÇYILDIZ Seramik Ana Sanat Dalı Anadolu üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2000 Danışman: Yrd. Doç. Pınar GENÇ Anadolu'da, kültürel mirasın ve görsel zenginliğin yaşayan ürünleri olan el sanatları, gün geçtikçe yok olmaktadır. Bu el sanatlarının en önemlilerinden biri de çömlekçiliktir. Günümüzde çömleklerin yerini değişik malzemelerden yapılmış ürünler almıştır. Bu nedenle çömlek üretimi eski önemini yitirmiştir. Çömlekçiliğin yeniden canlandırılması için bilimsel araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu araştırmalar sonucunda, çömlek üretiminde kullanılan kilden kolaylıkla yararlanmak mümkün olacaktır. Yapılan bu çalışmada, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesinde çömlekçiliğin yeniden canlandınlabilmesi için çömlek üretimi incelenmiştir. Burada kullanılan kilin döküm çamurlarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tek ve çift cidarlı kalıplar kullanılarak iyi sonuçlar veren denemelerden çeşitli ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The handcrafts that are the products of Anatolian cultural heritage and visual wealth, are losing it's importance day by day. One of the most important of them is pottery. Nowadays that are made of different materials are using instead of pots. For that reason the production of pottery has lost it's importance. In order to activate the pottery, scientific researches should be done. As the result of these studies, it will become possible to make use of the clay easily. In this study, the pottery production at Mustafakemalpaşa, Bursa has been investigated to activate the pottery again. The clay that is used in slip casting here has been investigated according to the usability of it. By using single-double wall molds kinds of productions are obtained and good results are gained.