Finans yöneticilerinin finansal teknolojiler hakkındaki algı düzeylerinin tespitine yönelik bir araştırma
A study to determining the perception levels of financial managers regarding financial technologies
- Tez No: 972731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı özel şirketlerde finans birimlerinde çalışan yöneticilerin finansal teknolojiler hakkındaki algı düzeylerinin tespit edilmesi ve önemli noktaların ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda nicel olarak yapılandırılan bu çalışmanın verileri tarama deseni kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Akdeniz Bölgesinde yer alan bir ilde özel kurumlarda finans alanında çalışan finansman yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri çalışmanın amacı kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen“Finans Yöneticilerinin Finansal Teknolojilere Yönelik Algı Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada 213 gönüllü katılımcı yer almıştır. Araştırmanın verileri SPSS istatistik veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların finansal teknolojileri benimsemeleri ve finansal teknolojilere karşı tutumları katılımcıların cinsiyetlerine göre farklılık gösterdiği ve katılımcılarının finansal teknolojileri benimsemeleri ve finansal teknolojilere karşı tutumları katılımcıların yaşlarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların finansal teknolojilere karşı tutumları katılımcıların öğrenim durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bu sonuçlara göre lise eğitim düzeyine sahip katılımcıların finansal teknolojilere karşı tutumları lisans eğitim düzeyine sahip katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak, araştırmanın sonuçları katılımcıların finansal teknolojilere karşı tutumları katılımcıların mesleki tecrübelerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda araştırmanın sonuçları 1-5 yıl arası mesleki tecrübeye sahip katılımcılara göre daha fazla mesleki tecrübeye sahip tüm katılımcıların finansal teknolojilere karşı tutumları 1-5 yıl mesleki tecrübeye sahip katılımcılara göre daha yüksek olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perception levels of finance managers working in finance units of private companies about financial technologies and to reveal important points. In line with this purpose, the data of this study, which was structured quantitatively, was obtained using the survey design model. The participants of the study were selected using the convenience sampling method. The participants of the study were people working in the finance field in private institutions in a province located in the Mediterranean Region. The data of the study were obtained using the“Financial Technologies Perception Scale for Finance Managers”developed by the researcher within the scope of the purpose of the study. 213 volunteer participants took part in the study. The data of the study were analyzed using the SPSS statistical data analysis program. As a result of the study, it was found that the participants' adoption of financial technologies and their attitudes towards financial technologies differed according to the gender of the participants and the participants' adoption of financial technologies and their attitudes towards financial technologies differed according to the age of the participants. In addition, the participants' attitudes towards financial technologies differed according to the participants' educational status. According to these results, it was seen that the participants with a high school education level had higher attitudes towards financial technologies than the participants with a bachelor's degree. Finally, the results of the study revealed that the participants' attitudes towards financial technologies differed according to the participants' professional experience. In this context, the results of the study emphasized that all participants with more professional experience had higher attitudes towards financial technologies than participants with 1-5 years of professional experience.