Betonarme bir yapının farklı inşaat aşamalarında operasyonel modal analiz yöntemi ile incelenmesi
Operational modal analysis of a reinforced concrete buildi̇ng at different construction stages
- Tez No: 972732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL NOHUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, İzmir'in Urla ilçesinde inşa edilen 2 katlı betonarme bir yapının doğal titreşim periyotlarını, farklı inşaat aşamalarında (duvarsız tek katlı kaba yapı, iki katlı kaba yapı ve duvarları tamamlanmış kaba yapı) hem teorik (SAP2000) hem de deneysel (Operasyonel Modal Analiz - OMA, ARTEMİS yazılımı ile) yöntemlerle belirlemeyi ve elde edilen sonuçları karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, teorik modelleme varsayımlarının gerçek yapı davranışını ne ölçüde yansıttığını, inşaat aşamalarının ve yapısal olmayan elemanların (dolgu duvarlar gibi) dinamik özellikler üzerindeki etkilerini sayısal olarak incelemeyi hedeflemektedir. Tez kapsamında, yapının geometrik ve malzeme özellikleri (C30 tasarım betonu ve uygulama numunelerinden elde edilen gerçek basınç dayanımı), zemin parametreleri ve TBDY 2018 deprem tasarım verileri detaylı olarak tanımlanmıştır. SAP2000 programında her inşaat aşamasına uygun teorik modeller oluşturularak modal analizler yapılmış ve periyot değerleri elde edilmiştir. Eş zamanlı olarak, ARTEMİS Modal Pro yazılımı kullanılarak Operasyonel Modal Analiz yöntemleriyle gerçek yapıdan titreşim verileri toplanmış ve periyot değerleri belirlenmiştir. Elde edilen teorik ve deneysel periyot değerleri karşılaştırılmış, aralarındaki farklılıklar yüzdesel olarak ortaya konmuş ve bu farklılıkların potansiyel nedenleri detaylı olarak tartışılmıştır. Özellikle, duvarları tamamlanmış aşamada periyot değişimlerinin sınırlı kalmasının, duvarlardaki geniş boşluklar nedeniyle yanal rijitlik katkısının azalmasına bağlanabileceği yorumu yapılmıştır. Bu çalışma, inşaat sürecinin bir yapının dinamik davranışını nasıl etkilediğine dair değerli ampirik veriler sağlamış ve teorik analiz ile saha ölçümlerini bir araya getirerek, yapı mühendisliği alanında daha gerçekçi ve güvenilir deprem performansı değerlendirmelerine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis aims to determine and compare the natural vibration periods of a 2-story reinforced concrete building under construction in Urla, İzmir, using both theoretical (SAP2000) and experimental (Operational Modal Analysis - OMA, with ARTEMİS software) methods across different construction phases (single-story bare frame, two-story bare frame, and completed building with infill walls). The study seeks to quantitatively examine the extent to which theoretical modeling assumptions reflect actual structural behavior and the impact of construction phases and non-structural elements (such as infill walls) on dynamic properties. Within the scope of the thesis, the building's geometric and material properties (C30 design concrete and actual compressive strength obtained from in-situ samples), soil parameters, and TBDY 2018 earthquake design data are thoroughly defined. Theoretical modal analyses were performed in SAP2000 for each construction phase to obtain period values. Concurrently, vibration data was collected from the actual structure using Operational Modal Analysis methods with ARTEMİS Modal Pro software, and experimental period values were determined. The obtained theoretical and experimental period values were compared, and the percentage differences were highlighted. Potential reasons for these discrepancies were discussed in detail. Notably, the limited change in periods during the completed-with-walls phase was attributed to the reduced lateral stiffness contribution of the infill walls due to large openings. This study provides valuable empirical data on how the construction process affects a structure's dynamic behavior. By integrating theoretical analysis with field measurements, it contributes to more realistic and reliable seismic performance assessments in structural engineering.