Alan yönlendirmeli kontrol tabanlı bir asansör sürücü sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a field-oriented control-based elevator drive system
  1. Tez No: 972738
  2. Yazar: MEHMET EMİN SALLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, asansör sistemlerinde kullanılan sabit mıknatıslı senkron motorların (SMSM) alan yönlendirmeli kontrol (AYK) yöntemi ile düşük hız ve yüksek tork koşullarında kararlı bir şekilde çalıştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 4.9 kW gücünde bir SMSM için özgün bir sürücü sistemi tasarlanmış; sistemin donanımı (güç devresi, mikrodenetleyici, enkoder arayüzleri vb.) ve yazılımı geliştirilmiştir. PI denetleyici temelli kontrol algoritması STM32 mikrodenetleyici üzerinde gerçeklenmiş ve sistem bir asansör düzeneği üzerinde test edilmiştir. Deneysel testler sırasında motorun boşta, 600 kg, 800 kg ve 1000 kg yük altında performansı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sistemin düşük hızlarda yüksek doğrulukla çalıştığını, yük değişimlerine hızlı tepki verdiğini ve yön değiştirme durumlarında kararlı performans sunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak geliştirilen sistemin endüstriyel dikey taşıma uygulamaları için uygun olduğu deneysel testler ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the objective is to achieve stable operation of permanent magnet synchronous motors (PMSM) used in elevator systems under low speed and high torque conditions using field-oriented control (FOC). Within this scope, a unique driver system was designed for a 4.9 kW SMSM; the system's hardware (power circuit, microcontroller, encoder interfaces, etc.) and software were developed. The PI controller-based control algorithm was implemented on an STM32 microcontroller, and the system was tested on an elevator mechanism. During the experimental tests, the motor's performance was evaluated under no load, 600 kg, 800 kg, and 1000 kg loads. The results showed that the system operates with high accuracy at low speeds, responds quickly to load changes, and provides stable performance during direction changes. As a result, experimental tests confirmed that the developed system is suitable for industrial vertical transport applications.