Effects of colour and correlated colour temperature (CCt) on speaking anxiety in small spaces
Küçük alanlarda konuşma kaygısı üzerine renk ve bağlantılı renk sıcaklığının (CCT) etkileri
  1. Tez No: 972739
  2. Yazar: BENGİSU USLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, küçük alanlarda renk ve ilişkili renk sıcaklığının (CCT) konuşma kaygısını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Mevcut literatür, renk ve CCT'nin kaygı ve konuşma kaygısı üzerindeki etkisini vurgulanmıştır. Ancak, renk ve CCT'nin konuşma kaygısı üzerindeki birleşimini inceleyen az sayıda analiz yapılmıştır. Bu araştırma, yalnızca renk ve CCT düzeyinin konuşma kaygısı açısından etkisini incelemekle kalmayıp aynı zamanda renk ve CCT'nin konuşma kaygısı üzerindeki birleşik etkisini de incelemektedir. Deneysel çalışma, üniversitede öğrenim gören 150 katılımcıyı kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Deney, Türkiye, Ankara'daki Bilkent Üniversitesi aydınlatma laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, deneyden önce demografik bir anket ve GAD-7 ve STAI testi olan iki kaygı testini tamamlamıştır. Katılımcılar beş farklı koşuldan birine rastgele atanmıştır. Deneyde katılımcılardan bir koşul altında konuşmaları istenmiş ve deneyden sonra konuşma kaygısı STAI testi ile değerlendirilmiştir. Nicel veriler, normallik ve homojenlik testi kontrol edilerek JASP 0.18.3'te iki yönlü ve üç yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, hem rengin hem de CCT'nin ve etkileşimin konuşma kaygısını etkilediğini göstermektedir. Turkuaz rengi ve 4000 K sakinleştirici bir etki verirken, 6500 K mor konuşma kaygısını tetikler. Bu çalışmanın sonuçları, renk ve aydınlatma tasarımının önemini vurgulayarak, bunun konuşma kaygısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how colour and correlated colour temperature (CCT) impact speaking anxiety in small spaces. Existing literature has highlighted and emphasized the colour and CCT impact on anxiety and speaking anxiety. However, there has been a small number of analysis with the combination of colour and CCT impact on speaking anxiety. This research not only examines the impact of colour and CCT level in terms of speaking anxiety but also examines the combine effect of colour and CCT on speaking anxiety. The experimental study was employed involving 150 participants studying in the university. The experiment was conducted in Bilkent University lighting lab in Ankara, Türkiye. The participants completed a demographic questionnaire and two anxiety tests which are GAD-7 and STAI test before the experiment. Participants were randomly assigned to one of the five different conditions. In the experiment participants were asked to talk under one condition and after the experiment speaking anxiety was assessed with STAI test. Quantitative data were analysed using two-way and three-way ANOVA in JASP 0.18.3 with the test of normality and homogeneity checked. The findings indicate that both colour and CCT as well as an interaction impact speaking anxiety. Turquoise colour and 4000 K give a calming impact whereas purple with 6500 K trigger speaking anxiety. The results of this study highlighted the importance of colour and lighting design and this may help to reduce speaking anxiety.