Eksozomların yanal kesme sayısal holografik mikroskopi sistemi ile gösterimi
Visualization of exosomes using lateral shearing digital holographic microscopy system
  1. Tez No: 972757
  2. Yazar: MEHMET AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARMAN, DOÇ. DR. İSHAK ÖZEL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, RAW 264.7 makrofaj hücrelerinden izole edilen eksozomların morfolojik ve optik karakterizasyonu, üniversitemizde geliştirilen yanal kesme sayısal holografik mikroskopi (YKSHM) sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak, 632 nm dalga boyuna sahip He-Ne lazer kaynağı, uzaysal filtreleme ünitesi ve 63X büyütmeli, 0.75 NA objektif içeren bir optik düzenek oluşturulmuş; yanal kesme interferometrisi sağlamak üzere sistemin referans kolu yerine numune üzerinden geçen ışığın kaydırılmasıyla faz karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen interferogramlar, Hilbert dönüşümü ile analiz edilerek faz bilgisi çıkarılmış ve böylece eksozomların optik yükseklik dağılımları hesaplanmıştır. Çalışmada, hem ultrasantrifüj ile izole edilmiş örnekler hem de 0.22 μm filtreden geçirilmiş hücre süpernatantı kullanılarak elde edilen örnekler değerlendirilmiştir. Görüntülenen yapıların gerçekten eksozom olduğunun doğrulanması amacıyla aynı numune taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile de incelenmiş; SEM görüntülerinde, çapları 30–75 nm aralığında değişen, yuvarlak ve membranöz veziküller gözlenmiştir. SEM ile elde edilen boyutsal ölçümler, YKSHM faz analizleri ile yüksek korelasyon göstermiştir. Bu durum, geliştirilen sistemin non-invaziv, etiketsiz ve hızlı eksozom analizinde kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yanal kesme sayısal holografik mikroskopi tekniğinin eksozom karakterizasyonunda etkin bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymakta ve interferometrik faz analizinin, biyolojik nanoparçacıkların tanımlanmasında güvenilir ve tekrar edilebilir sonuçlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological and optical characterization of exosomes isolated from RAW 264.7 macrophage cells was performed using a lateral shearing digital holographic microscopy (YKSHM) system developed at our university. The method involved an optical setup comprising a He-Ne laser source (632 nm wavelength), a spatial filtering unit, and a 63X magnification objective lens (0.75 NA). Phase comparison was achieved by laterally displacing the light passing through the sample instead of using a reference arm, enabling shearing interferometry. The obtained interferograms were analyzed via Hilbert transformation to extract phase information, thereby calculating the optical height distribution of exosomes. Samples isolated by ultracentrifugation, as well as those filtered through a 0.22 μm membrane from cell supernatants, were evaluated. To confirm the identity of the visualized structures as exosomes, the same samples were examined using scanning electron microscopy (SEM). SEM images revealed spherical, membranous vesicles with diameters ranging between 30–75 nm. Dimensional measurements from SEM showed high correlation with YKSHM phase analyses, demonstrating the system's potential for non-invasive, label-free, and rapid exosome analysis. This study establishes lateral shearing digital holographic microscopy as an effective tool for exosome characterization and highlights the reliability and reproducibility of interferometric phase analysis in identifying biological nanoparticles.