Antik Çağ koroplastik sanatı ve bu sanatın etkileriyle ortaya çıkan günümüz seramik örnekleri
Ancient coroplostic art and its reflections to medern ceramic art with comtempary examples
  1. Tez No: 97281
  2. Yazar: AYLA CANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ANTİK ÇAĞ KOROPLASTİK SANATI VE BU SANATIN ETKİLERİYLE ORTAYA ÇIKAN GÜNÜMÜZ SERAMİK ÖRNEKLERİ Ayla Canay Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Doç. Ayşegül Türedi özen Antik Çağ koroplastik sanatının gelişimi, ve bu gelişim sürecinde diğer sanat dalları ile olan etkileşimleri araştırılmıştır. Günümüze ulaşan koroplastik örnekleri, Antik Çağ insanlarının yaşam tarzları, sanatları ve inançlarıhaktonda ipuçları sağlayarak, bize aslında o dönemin insanım anlatmaktadır. Aynı zamanda koroplastikler, diğer kaynaklardan çok az şey öğrenebildiğimiz Antik Çağ kadınının da sosyal yaşamım ve statüsünü de bugüne taşımaktadır. Bu eserlere baktığımızda insanlar arasındaki eşitsizlikten ve sınıf farklılığından doğan sorunların sanatı nasıl etkilediği de çok net bir biçimde ortaya konmaktadır. Koroplastiklerin tarihsel gelişim kronolojisinde bakıldığında ortaya çıkan bir özellik, değişen yaşam koşullan ve hayata yeni perspektiflerle bakmaya başlamaları, beraberinde koroplastiklere de yansıyan yeni gelişmeler ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda da koroplastik sanatında görülen eserlerle naifliğin yanında, daha serbest ve özgür pozlardaki insanların konu olarak işlenmesine neden olmuştur. Tüm bunlar, bugün mevcut sanat eserlerin ortaya çıkışı ve etkileşimlerinden çok da farklı değildir. Bu araştırma ile sanatın gelişmesinde ve yayılamasında diğer sanat dallan gibi, koroplastik sanatının da ne kadar önem taşıdığı görülmüştür. it
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the development of ancient coroplastic art and its relations to other contemporary art mediums have been studied. The examples of coroplastic that has reached modern times, by showing us the life styles, art and beliefs of ancient men, actually tell the tale of the people of that period. At the same time, coroplastics carry the social life and status of ancient women to today, of whom we know very little from other sources. When we look at these examples, we see very clearly how the problems that were caused by social class difference and inequality effected art. A characteristic that appears when the historical development chronology of the coroplastics are examined shows us that the changing conditions and new perspectives into life, created a progress in art that reflected itself also in coroplastic art. Thus, one sees naivety together with more independent and free posed human figures in the examples of this art form. All of these are not different from the development sequences and spread of the other presently recognised art forms. In this research, it has been seen that, coroplastic art carries a very important role on the development and spread of the mainstream of art itself. iii