Türk sigorta sisteminin piyasa yapısı
The Market structure of Turkey insurance system
  1. Tez No: 97280
  2. Yazar: LEVENT ŞIKYAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRK SİGORTA SİSTEMİNİN PİYASA YAPISI Levent ŞIKYAZAR İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2000 Danışman: Prof.Dr.Kemal YILDIRIM Gelişmekte olan ülkelerin hizmet sektörleri içinde sigortacılık sektörü, en dinamik sektörlerinden biridir. Sanayisi gelişmiş ülkelerde sigortacılığa olan talep esnekliği yüksek, gelişmemiş ülkelerde ise düşüktür. Bunun neden böyle olduğunu anlamak için sigortanın teorik yapısını bilmek lazımdır. Birinci bölümde, sigortanın, mikro ve makro ekonomik yapısı incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'de ve Dünya'da sigortacılığın gösterdiği gelişmeler rakamlarla açıklanmıştır. Aynı zamanda sigortacılığın gösterdiği tarihi gelişmelere değinilmiştir. İkinci bölümde, sigorta piyasası anlatılmıştır. Sigorta piyasasında talep ve arz eğrileri oluşturularak, risk ve belirsizlik vurgulanmıştır. Ayrıca sigorta piyasasını etkileyen iki temel sorun, ahlaki tehlike ve ters seçim işlenmiştir. Bu iki temel sorun hem sigortalı hem de sigortacı açısından gözlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, SCP paradigması tanıtılmıştır. Bu paradigma yoluyla sigorta sektörünün performansının nasıl ölçülebileceği anlatılmıştır. SCP modeli ile yapılan analizler ve çalışmalar gösterilmiştir. Modellerin nasıl oluşturulduğu formüllerle anlatılmıştır. Son bölümde, Türk Sigorta sisteminin piyasa yapısı yoğunlaşma oranı ve karlılık arasında analiz yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Insurance sector including service sectors of developing country is one of the most dynamic sectors. In the industrial development countries, the demand elasticity of insurance is higher, but in the underdeveloped countries, the demand elasticity is lower. It is important that one should know the theoritical structure of insurance to understand why it is like that. In the first section, insurance subject is explained in micro and macro economical structures. After that, the development of insurance in the world and Turkey is explained by numbers. Also, historical development of insurance was mentioned. In the second section, insurance market is explained. In insurance market; while demand and supply curves are being ensured, risk and undefmability are emphasized. Furthermore, the two main problems affected in insurance market adverse selection and moral hazard are studied. They are observed from the view of both insured ones and insurance company. On the third selection, SCP paradigm is introduced. By this paradigm, how performance at insurance sector is measured is explained. Analysis and studies done by SCP paradigm are shown. How the paradigms are occured is told by formulas. In the last section, the market structrure of Turkey Insurance Sector is studied by investigating rates between concentration and profit.