Perakendeci kuruluşlar açısından müşteri hizmetleri tatmini ve müşteri tatmininin ölçümüne yönelik bir uygulama
Customer services satisfaction in retail corporations and an application towards the measurement of customer satisfaction
- Tez No: 97282
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ PERAKENDECİ KURULUŞLAR AÇISINDAN MÜŞTERİ HİZMETLERİ TATMİNİ VE MÜŞTERİ TATMİNİNİN ÖLÇÜMÜNE YÖNELİK BİR UYGULAMA Müjdat Özmen İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2000 Danışman: Prof. Dr. Necdet Timur Günümüzün yoğun rekabet ortamında, tüketici gereksinim ve istekleri çok karmaşık bir hal aldığı için, en iyi mal ve hizmetlerin sunulması perakendeciler için çok önemlidir. Bu tezin ana amacı, perakendeciler tarafından sunulan müşteri hizmetleri ile ilgili tatminin açığa çıkarılmasıdır. Fiziksel mallara eşlik eden bu hizmetler ve çalışanların nitelikleri perakendeci kurumlar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmanın ilk bölümünde; perakendecilik, perakendeci kurumlar ve perakendeciliğin çevre koşullan ile ilgili genel bilgilerin verilmesi amacıyla literatür taraması yapılmıştır. Bu bölümde, teknolojinin perakendecilik üzerine etkisine de yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, müşteri hizmetleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümün son kısmında; mağaza seçimi, mağaza tatmini ve mağaza tatminin bir bileşeni olarak müşteri hizmetleri tatminine yer verilmiştir. Ampirik incelemede araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler anket yoluyla yüz yirmi dört kişiden toplanmış ve analiz edilmiştir. Sorular, mağaza ortamında bulunan ve yanıtlamayı kabul edenlere sorulmuştur. Sonuç bölümünde, inceleme sonuçlan yorumlanmıştır. İnceleme bulgulannın hem teori hem pratik için yararlı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In todays highly competitive environment, since the needs and wants of consumers are getting very complicated it is very important for retailers to offer the best goods and services. The main objective of this thesis is to give an insight of the satisfaction about the customer services that are offered by retailers. These services which are accompanied to physical goods and the qualifications of employees must be considered by retailing institutions. In the first part of the work, literature on the subject is reviewed to give general information about the retailing, retailing institutions and the environmental conditions of the retailing. In this part, the impact of technology on retailing is described, too. In the second part of the thesis, general information about customer services are given. At the last part of this chapter, store choice, store satisfaction and the customer services satisfaction as a component of the store satisfaction are described. For the empirical study survey method was used. Data was collected through questionnaires from one hundred and twenty four respondents and analyzed. Questions were directed to customers who were in the store context and accepted to respond. In the last section, reesults of the study are criticized. It is hoped that the findings of the study will be usefull for both the theory and the practise.