Alan kullanım değişim modellemesi: Efeler, Aydın
Modelling of land use change: the case of Efeler , Aydın
  1. Tez No: 972826
  2. Yazar: EKİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU ERSOY TONYALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme süreçleri, alan kullanımı ve arazi örtüsünde önemli değişimlere yol açmıştır. Bu değişimler, doğal ekosistemler üzerinde baskı oluşturarak tarım arazilerinin azalması, ormanlık alanların tahribi ve kentsel yayılmanın artması gibi sonuçlar doğurmuştur. Alan kullanım ve arazi örtüsü değişimlerinin modellenmesi, sürdürülebilir kalkınma politikalarının oluşturulması açısından büyük önem taşımaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama teknikleri, bu değişimlerin niceliksel ve niteliksel olarak analiz edilmesinde etkili bir araç sunmuştur. Bu çalışma, Aydın İli Efeler İlçesi özelinde alan kullanım değişimlerini modelleyerek geleceğe yönelik projeksiyonlar oluşturmuş ve bölgenin planlama süreçlerine katkı sağlamıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı, Aydın İli Efeler İlçesi'nde meydana gelen alan kullanım ve arazi örtüsü değişimlerini çok zamanlı uydu görüntüleri ve CBS tabanlı modelleme teknikleriyle analiz etmektir. Çalışma kapsamında geçmiş dönemlere ait alan kullanım haritaları oluşturularak değişim eğilimleri ortaya konmuş, hücresel otomat modelleri kullanılarak gelecekteki olası değişim senaryoları tahmin edilmiş, elde edilen bulgular ışığında sürdürülebilir arazi yönetimi için öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma, bölgedeki plansız kentleşme ve tarım arazilerinin korunması gibi konularda karar vericilere bilimsel veri sağlaması açısından önemli bulunmuştur. Araştırmada, Efeler İlçesi'ne ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak arazi sınıflandırması yapılmış, ardından değişim analizleri gerçekleştirilmiştir. Modelleme aşamasında FLUS, ArcGIS gibi yazılımlar kullanılarak dönüşüm olasılıkları hesaplanmış ve 2040 yılına yönelik projeksiyonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, industrialization, and urbanization processes have led to significant changes in land use and land cover (LULC). These changes have created pressure on natural ecosystems, resulting in the reduction of agricultural lands, degradation of forest areas, and an increase in urban sprawl. Modeling land use and land cover changes is of great importance for the development of sustainable development policies. In this context, Geographic Information Systems (GIS) and remote sensing techniques have provided effective tools for the quantitative and qualitative analysis of these changes. This study modeled land use changes in the Efeler District of Aydın Province and generated future projections to contribute to the region's planning processes. The main objective of this thesis was to analyze the land use and land cover changes that occurred in Efeler District using multi-temporal satellite imagery and GIS-based modeling techniques. Within the scope of the study, land use maps for past periods were generated to identify change trends, and future change scenarios were predicted using cellular automata models. Based on the findings obtained, recommendations were developed for sustainable land management. This study is considered important in terms of providing scientific data to decision-makers on issues such as unplanned urbanization and the protection of agricultural lands in the region. In the research, land classification was performed using Landsat satellite imagery specific to Efeler District, followed by change analyses. During the modeling phase, transformation probabilities were calculated using software such as FLUS and ArcGIS, and projections for the year 2040 were produced.