Sosyal medya kullanımının çalışanlar açısından sonuçları: Bir alan araştırması
The results of social media use in terms of employees: A field research
  1. Tez No: 579385
  2. Yazar: SÜMEYRA CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YEŞİL, PROF. DR. SERKAN ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri dünyasındaki değişim ve gelişimler, hem günlük yaşamda hem de iş yaşamında sosyal medyanın kullanım alanlarını genişleterek hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bilhassa iş yaşamında insanlar sosyal medyanın sağladığı imkanlar sayesinde elde ettikleri niteliklerini çok etkili kullanmaktadır. Sosyal medya kullanımı bireylerin fikirlerini tartıştıkları ve iş yapış biçimlerini değiştiren alandır. Aynı zamanda kendine özgü yeni özellikleri ile herkesin kullanım alanı oluşturabildiği son dönemlerde daha fazla ilgi görmeye ve incelenmeye başlamıştır. Bu araştırmanın temel amacı, sosyal medya kullanımının çalışanlar üzerinde etkili olan faktörleri ayrıntılı olarak araştırmak ve bu faktörlerden sosyal medya kullanımının, psikolojik sermaye, sosyal sermaye, bireysel yaratıcılık, çalışan performansının birinin diğeri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu bağlamda ilk olarak konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taranmış ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıntılı olarak yapılan literatür taraması incelemesi sonucunda keşifsel çalışmanın modeli oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni olarak Türkiye'deki 7 bölgede yer alan 7 şehirde devlet üniversitelerinde çalışan akademisyenler seçilmiştir. Daha sonra araştırma modeli yapısal eşitlik modellemesi yöntemlerinden birisi olan PLS-SEM yöntemi ve istatistiki analiz yazılımı olarak da SmartPLS kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir. Araştırma modeli değişkenlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için SPSS 22.0 II istatistiki analiz yazılımı kullanılarak frekans analizi, yüzde analizi ve fark testleri yapılmıştır. Araştırma modeli kapsamında sosyal medya kullanımının psikolojik sermaye, sosyal sermaye, bireysel yaratıcılık, çalışan performansı üzerindeki etkileri ile sosyal medya kullanımının, psikolojik ve sosyal sermaye aracılığıyla bireysel yaratıcılık ve çalışan performansı üzerindeki etkileri test edilmiştir. Sonuçlara göre sosyal medya kullanımının psikolojik sermaye ve sosyal sermaye üzerinde pozitif etkisi tespit edilmiştir. Sosyal medya kullanımının, psikolojik sermaye aracılığı ile bireysel yaratıcılık ve çalışan performansı üzerinde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Aynı zamanda sosyal medya kullanımının, sosyal sermaye aracılığıyla bireysel yaratıcılık ve çalışan performansı üzerinde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Ancak sosyal medya kullanımının, bireysel yaratıcılık ve çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal medya kullanımı, psikolojik sermaye, sosyal sermaye, bireysel yaratıcılık ve çalışan performansının birtakım demografik değişkenler açısından farklılık gösterdiği de tespit edilmiştir. Son olarak araştırma sonucunda ulaşılan bulgular ışığında sosyal medya kullanımına ilişkin değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changes and developments in the world of information and communication technologies have become an indispensable part of life by expanding the usage areas of social media both in daily life and in business life. Especially in business life people use the qualities they have gained through the opportunities provided by social media in a very effective way. The use of social media has begun to attract more interest and research in the recent period when individuals have discussed their ideas, their way of doing business has been changed and everyone can use their new features. The main purpose of this study is to investigate the factors that are effective in terms of employees and to determine the effect of social media usage, psychological capital, social capital, individual creativity and employee performance on the other. In this context, firstly, domestic and foreign literature on the subject has been scanned and conceptual framework has been formed. As a result of the literature review conducted in detail, the model of the exploratory study has been formed. As a study population, working academics in 7 state universities of 7 cities in Turkey were selected. Then, the PLS-SEM method, one of the structural equation modelling methods of the research model and SmartPLS as statistical analysis software were empirically tested. In order to understand better research model variables, frequency analysis, percentage analysis and difference tests were conducted by using SPSS 22.0 statistical analysis software. The effects of social media usage on psychological capital, social capital, individual creativity, employee performance and the effects of psychological and social IV capital on individual creativity and employee performance were tested within the scope of the research model. According to the results, the positive effect of social media usage on psychological capital and social capital was determined. The positive effect of social media usage on individual creativity and employee performance was determined through psychological capital. At the same time, the usage of social media has been positively impacted on individual creativity and employee performance through social capital. However, it was concluded that the usage of social media had no significant effect on individual creativity and employee performance. In addition, it has been determined that social media usage, psychological capital, social capital, individual creativity and employee performance differ in terms of some demographic variables. Lastly, in the light of the findings of the research, evaluations and suggestions were made regarding the use of social media.