Türkiye'de mali yıl içinde yapılan ödenek değişiklikleri ve yıllar itibariyle analizi (1985-1998)
Budget appropriation changes during fiscal year in Turkey (1985-1998)
- Tez No: 97287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bütçe, belirli bir dönem içinde devletin yapacağı giderlerle bunları karşılayacak olan gelirlerin toplanmasına yetki veren bir yasadır. Ayrıca bütçe, devletin bütün gelir ve giderlerinin açıkça görülmesini sağlayan bir araç niteliğindedir. Fakat bütçe rakamları daha başlangıçta, bütçe yasaları ve diğer yasalarda yer alan hükümler nedeniyle disiplin ve şeffalığını yitirmekte başlangıç ödeneği ile verilen rakam aşılmaktadır. Mali yıl ödenek yetersizliği dolayısıyla ödenek eklemelerine gidilmekte ve bu durum programlanan ve gerçekleşen bütçe rakamları arasında farklılıklar yaratmaktadır. Bütçe ile verilen ödenekler; bütçe kanunu ile yapılan kesinti, 1050 Sayılı kanunun 48 'inci ve 59'uncu maddeleriyle 83 'üncü maddeleri gereği eklenen ödenek, Maliye Bakanınca eklenen ödenek, özel kanunlar gereğince eklenen ödenek, aktarma ve ödenek dışı harcama ile değişmektedir. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda ek ve olağanüstü ödenek de alınmaktadır. Dolayısıyla ek ve olağanüstü ödenek de bütçe rakamını değiştirmektedir. Fonlarda bütçe ödeneklerini değiştirebilmektedir.Ill Bu çalışmanın birinci bölümünde mali yıl içinde bütçede yapılan ödenek değişiklikleri incelenmektedir. İkinci bölümde ise, bütçe ödenek değişiklikleri rakamsal yönden ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Budget is a law that gives power to the government to spend and finance for a year. Budget should show all of governtment expendutures and revenses cellecily. But allocations at the beginning of the budget differ at the end of the financial year. This differences occur because of the budget law, of the other financial laws and constitution. Given allocations at the beginning change because of“deduction rate in the budget, ”“48th,59th and 83th articles of the General Accounting Law”, Ministry of Finance's allocation addition, addition because of special laws, and spending out of allocation in Turkey. In addition to them, allocations increase additionel allocation and extraordinary allocation. Out of budget funds are a source of differens between beginning and end of year allocations. First part of this study explain source of budget allocation changes in the fiscal year. The second part shows and analysis allocation changes and their sources for 1985- 1998. Finally some final remarks are given at the conclusion part.